Historie pisane dłutem

www FB YT

Biały kredens – na styku tradycji i nowoczesności_

Kredens kuchenny biały

W Pracowni Mebli MebS piękne historie na szczęście szybko się nie kończą. Być może to styl pracy wytworzył w nas dużą cierpliwość i konsekwencję… A może w jakiś sposób wpływa na naszą codzienność także myśl, że jako kontynuatorzy tradycji mebli gdańskich czujemy się w szczególny sposób odpowiedzialni za to co robimy – ponieważ uznajemy, że trzeba godnie sprostać wyzwaniu rzuconemu przez dawnych mistrzów? Tak czy inaczej, niezmiernie cenimy sobie tworzenie wielkich dzieł. A „wielkie” oznacza w tym przypadku nie tylko duże gabarytowo czy też pokryte imponującymi dekoracjami, ale także wykonywane przez wiele tygodni czy miesięcy.

Gdy opracowujemy nowe motywy, wykorzystujemy je do zaprojektowania nie tylko jednego produktu, ale wieloczęściowych kolekcji. Stopniowo, element po elemencie, uzupełniamy wówczas naszą wizję – tak, jakbyśmy każdym rzeźbionym meblem z drewna opowiadali kolejny rozdział pasjonującej historii. Im dłuższa i bogatsza jest ta opowieść, tym lepiej, ponieważ naprawdę przyzwyczajamy się do tematów, którym poświęcamy w danym momencie cały nasz czas, całą uwagę. Jeśli tworzymy klasyczne meble gdańskie, wyobrażamy sobie, że realnie „mieszkamy” w dawnym portowym mieście w domach bogatego patrycjatu. W naszych myślach ten nastrój i ten miniony już świat ożywają. Wtedy umysł dosłownie jakby sam prowadził po kartce papieru dłoń trzymającą ołówek. Nowe wzory rodzą się jeden po drugim. Jesteśmy skłonni niemal uwierzyć w istnienie syren, czarujących śpiewem, i Posejdona czujnie strzegącego swych morskich posiadłości. Tworząc kolekcję z motywami lasu w podobny sposób „przeprowadzamy się” w samo serce puszczy.

Dziś chcemy pokazać Wam kolejny etap innego projektu, który pochłaniał nas bez reszty przez parę miesięcy. W ramach białego kompletu mebli kuchennych powstała już wcześniej wyspa, później szafka, a teraz – widoczny na zdjęciu kredens. Z pewnością na długo zapamiętamy ten zestaw, ponieważ jest on dla nas nowością z kilku ważnych powodów. Po pierwsze – po narysowaniu projektu na kartce zastosowaliśmy zupełnie nową formę prezentacji pomysłu Klientowi, czyli komputerową wizualizację 3D. Po drugie – stworzyliśmy nowe motywy dekoracyjne, w tym toczone kolumny i efektowne żłobienia o półkolistym kształcie (widoczne m.in. tuż pod blatem kredensu). I wreszcie trzecia nowość: pierwszy raz w historii Pracowni Mebli MebS zdecydowaliśmy się na tak odważną zmianę koloru. Zamiast eksponować naturalną barwę drewna, pokryliśmy meble warstwą nieprzezroczystego białego lakieru – dzięki czemu komplet zyskał nowoczesny charakter.

Mimo tych zmian, zawsze pozostajemy wierni snycerskim tradycjom MebS. Dlatego fronty dolnych szafek, szuflady, a nawet boczne ścianki górnych szafek ozdobiliśmy bogatymi rzeźbieniami, opartymi głównie na motywach roślinnych. Co ciekawe – tym razem nie są to jednak dobrze znane naszym Czytelnikom liście akantu, a przepiękne, kwitnące róże. Akant rozkwita natomiast wzdłuż krawędzi blatu, u dołu kredensu, a także na innych, mniejszych elementach dekoracyjnych. Całość projektu wieńczy natomiast gzyms z przepiękną koroną z motywami roślinnymi i owocowymi. Obfitość i bogactwo darów natury podkreślają obrazy na frontach, godne najlepszego malarza, tu jednak wydobyte z tła nie pędzlem, a dłutem – i nie farbą, a naturalnym światłocieniem. Kompozycję kredensu zamykają natomiast wspomniane wcześniej kolumny, inspirowane nieco antykiem.

Nigdy nie wiemy, dokąd jeszcze zaprowadzi nas rzeźbiarska pasja. Tym razem pozwoliła nam tchnąć w klasyczne meble nowoczesnego ducha, zwłaszcza dzięki zastosowaniu nietypowej (jak na meble gdańskie) barwy. Wiemy jednak, że to nadal nie koniec naszych twórczych poszukiwań. Z pewnością niedługo podzielimy się z Wami jakimś nowym odkryciem!

Tagi: