Historie pisane dłutem

www FB YT

Czas na kolejną odsłonę atrakcji na MTM Ostróda 2017!_

Warsztaty snycerskie

Międzynarodowe Targi Meblowe Ostróda 2017 to wyjątkowo prestiżowa impreza w naszej branży – nie tylko w skali kraju, ale całej Europy. Nic więc dziwnego, że właśnie udział w Targach zaprząta teraz całkowicie nasze myśli i uwagę. Wszelkie siły koncentrujemy na przygotowaniu zarówno mebli na wystawkę, jak i dodatkowych atrakcji. A największą z nich będą bez wątpienia WARSZTATY SNYCERSKIE!

Otrzymujemy od Was wiele pytań o to, gdzie i kiedy rozpoczną się warsztaty. Dobra wiadomość jest taka, że będą trwały praktycznie przez cały czas! Startujemy 5 września, rzeźbimy aż do 8 września – czyli codziennie, od rana do wieczora. Mistrzowie snycerstwa z teamu Pracowni Mebli MebS będą wykonywać elementy, które staną się później częścią prawdziwych mebli gdańskich. Jeśli więc marzyliście by zobaczyć, jak powstają cuda prezentowane na naszym fanpage’u i stronie internetowej, a także na tym blogu – właśnie teraz macie idealną okazję.

Całe stoisko Pracowni Mebli MebS zamieni się w małą manufakturę snycerstwa, rzeźbiarstwa i stolarstwa. Wprawdzie nie mamy możliwości, by zabrać ze sobą duże stoły robocze czy piły wykorzystywane do cięcia desek, ale najważniejsze narzędzia – czyli dłuta – będziemy mieli ze sobą. Na własne oczy zobaczycie zatem, jakimi ostrzami wykonuje się dane wzory i dlaczego doświadczony snycerz musi mieć zawsze pod ręką całą gamę profesjonalnych narzędzi.

Będziecie mogli podpatrzeć również, jak wiele pociągnięć dłuta potrzeba, by z drewna wyłonił się choćby zarys płaskorzeźby. Z galerii naszych realizacji znacie doskonale – choćby cargi lub listwy pokrywane ornamentem z liści akantu. To tak oczywista i niezbędna dekoracja mebli gdańskich, że po jakimś czasie przestaje się ją zauważać – dostrzegając przede wszystkim spektakularne, „tematyczne” rzeźby – syreny, głowy Posejdona czy kompozycje z kwiatów i owoców. Liście akantu schodzą wówczas na dalszy plan – ale tylko u obserwatorów. Snycerze nadal muszą wyrzeźbić każdy ten listek ręcznie, a wcześniej zaprojektować go i przerysować na drewno. Zobaczcie, ile wysiłku i czas potrzeba, by wydobyć ów przestrzenny wzór z płaskiej, dębowej listwy. Liście akantu czy wysokie gzymsy należą zresztą do tych elementów dekoracyjnych, które – pozostając w cieniu – nadają jednocześnie szafom czy kredensom harmonijny, dostojny charakter. Bez nich projekty mebli gdańskich nie byłyby takie same.

Warsztaty to jednak nie tylko prezentacja tego, co rzeźbimy i czym, ale także imponujący pokaz rzemieślniczej sprawności naszych snycerzy. Przekonajcie się, że nasze zajęcie tylko z pozoru wydaje się łatwe i lekkie, gdy w ich wprawnych dłoniach dłuto szybko śmiga po drewnianych deskach i blokach. Odkryjcie, z jak ogromną, chirurgiczną wręcz precyzją ostrze żłobi wszystkie narysowane kształty – roślinne, geometryczne, ludzkie i zwierzęce. Każde pociągnięcie dłuta jest tym właściwym, a drewna usuwa się dokładnie tyle ile trzeba, by uzyskać efekt przestrzenny. Rzeźbienia są idealnie równe, fachowe, choć obróbce poddaje się materiał bardzo trudny – lite, twarde, dębowe drewno.

Na Międzynarodowych Targach Meblowych pokażemy Wam nasz świat i naszą pasję. Mamy nadzieję, że spotkacie się z nami w Ostródzie, a może nawet po warsztatach sami odkryjecie w sobie snycerską pasję?

Tagi: