Historie pisane dłutem

www FB YT

Czy znacie SPAX? Kolejna marka wspiera Meble MebS!_

wkręty Spax

Jeśli odwiedzacie naszego bloga i fanpage’a ze względu na walory artystyczne mebli gdańskich, lubicie podziwiać rzeźby, a może obserwować nas przy pracy – być może ta nazwa nic Wam nie powie. Ale jeśli sami też zajmujecie się majsterkowaniem, mogliście się z nią zetknąć.

Dlaczego wspominamy Wam o współpracy? Bo – choć najbardziej efektowną częścią naszej pracy są niewątpliwie rzeźby i płaskorzeźby – to obok dekoracji istnieją inne, bardzo ważne kwestie, o których musimy pamiętać. Należy do nich: dobór materiału (drewna), o którym napiszemy w kolejnym artykule – a także odpowiednie połączenia elementów mebli, gwarantujące solidność i trwałość całej konstrukcji. I właśnie o tym chcemy opowiedzieć Wam dziś.

W meblarstwie istnieje kilka metod łączenia części mebli: ścianek, frontów, spodów czy listew. Prawdopodobnie nawet nie wiecie dokładnie, ilu elementów potrzeba, aby powstała na przykład szafa gdańska, która być może już teraz stoi w Waszym salonie albo gabinecie. Oczywiście niektóre łączenia powinny być ruchome (w formie zawiasów), inne zaś – sztywne. Właśnie od tych ostatnich zależy w dużej mierze solidność komód, stołów, szaf, szafek, biurek czy też krzeseł. Zwróćcie uwagę, że produkty wykonane z litego drewna są bardzo ciężkie, trzeba więc uchronić je przed wypaczeniami i nadmiernymi obciążeniami.

Współcześnie w meblach stosuje się bardzo często zwykłe klejenie, ale w wielu przypadkach się ono nie sprawdza – z prostej przyczyny. Dwie, proste, gładkie ścianki, połączone tylko przy pomocy kleju nie przetrwają długo. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli głównym mocowaniem są kołki lub wkręty. O tych pierwszych kiedyś pisaliśmy. Dziś czas na wkręty.

Ten element z pewnością zna każdy, ponieważ używa się ich nawet w zastosowaniach domowych. Ale w Pracowni Mebli MebS, wytwarzając meble gdańskie, nie możemy pozwolić sobie na to, by pójść do sklepu i kupić pierwszy lepszy wkręt. Po pierwsze – elementy łączne, z których korzystamy, muszą charakteryzować się bardzo wysoką trwałością, odpornością na korozję, pękanie itp. Nie może zdarzyć się tak, że wkręt po kilku latach zardzewieje albo złamie się już w trakcie montażu. Po drugie (i jest to równie ważne wymaganie, jakie stawiamy tym elementom), wkręty muszą być odpowiednio wyprofilowane – tak, by łatwo było połączyć nimi dwie drewniane płyty albo też przymocować zawiasy i uchwyty.

To wprost niezwykłe, jak wiele zmienia się w jakości prac stolarskich i montażowych, jeśli wkręty posiadają odpowiednio zaprojektowany gwint. O wiele łatwiej wchodzą wówczas w drewno – nie niszcząc jego struktury, nie naruszając gotowych już elementów, nie tworząc nieestetycznych dziur lub pęknięć. A przecież lite drewno, z którego produkujemy meble gdańskie, jest twarde!

Wiemy, że mamy wysokie wymagania. Ale właśnie z tego względu szczególnie cenimy sobie współpracę z profesjonalistami, którzy rozumieją, czego nam potrzeba. We wkręty zaopatruje nas niemiecka marka SPAX. Na zdjęciu widzicie, że na dobre zadomowiła się w naszej pracowni.


 

Tagi: