Historie pisane dłutem

www FB YT

Dębowe drewno w jeszcze jednej, niezwykłej odsłonie…_

Meble Gabinetowe

W Pracowni Mebli MebS rzeźbimy meble, a od niedawna także obrazy. O tej części naszego dorobku już wiecie. Nieraz powtarzamy jednak, że z drewna można wykonać dosłownie wszystko. Nadaje się ono do użycia w praktycznie każdym elemencie wyposażenia wnętrz, jaki możemy sobie wyobrazić – od podłóg, po ozdobne belki pod sklepieniem; od mebli po lampki, zegary, kufry i tace. Dosyć powszechnym zastosowaniem drewna są ramy okienne i drzwi. Na te ostatnie rzadko zwraca się jednak uwagę – w zdecydowanej większości przypadków właściciele domów i mieszkań dbają tylko o to, by drzwi były po prostu estetyczne. My jednak, wspólnie z naszym Klientem, pokusiliśmy się o niezwykły eksperyment…

Snycerze z Pracowni Mebli MebS zaprojektowali i wykonali ekskluzywne drzwi przesuwne, których zdobienia nawiązywały do wyposażenia wnętrza ukrytego za przejściem. Wyobraźcie sobie ten efekt. Zbliżacie się do pomieszczenia, do którego prowadzą podwójne, rozsuwane drzwi. Jeszcze pachną drewnem i świeżym lakierem, użytym do ich zaimpregnowania. Dwa skrzydła lekko i cicho przesuwają się po specjalnych szynach. Za drzwiami otwiera się przestrzeń bogato rzeźbionej, drewnianej biblioteki. Półki, zastawione szczelnie drogocennymi tomami, sięgają niemal sufitu! Dolne szafki mają bogato rzeźbione fronty, a do tego wspierają się na masywnych, toczonych warkoczach. Kto wie, czy nie w takich właśnie, gdańskich meblach tomy te ustawione były pierwotnie? Dla bibliofilów podobne wnętrze stanowi istny raj, ale nie trzeba fascynować się antykwarycznymi perełkami, by poczuć magię takich miejsc. Wchodzący znajduje się nagle w zupełnie innym świecie, z dala od codziennego zgiełku, w ciszy, która zachęca do skupionej lektury.

Przesuwne, bogato rzeźbione drzwi stanowią idealne przejście do strefy bibliotecznej. Dzięki nim strefa ta może skojarzyć się z sekretnymi komnatami w zamkach (wszak biblioteka rzeczywiście stanowiła często wymarzone miejsce akcji dla fabuły powieści historycznych). Podkreślamy jednak, że zastosowane rozwiązanie architektoniczne – choć utrzymane w stylu retro – jest przede wszystkim praktyczne i bardzo wygodne! Księgozbiór znajduje się w wydzielonym pomieszczeniu, mniej uczęszczanym i lepiej chronionym przed zakurzeniem. Aby dostać się do biblioteki, nie trzeba nawet naciskać klamki, wystarczy lekko pchnąć rozsuwane skrzydła.

Spójrzcie jeszcze na same drzwi. Przyozdobiliśmy je bogatymi ornamentami o harmonijnej kompozycji, z motywami roślinnymi i szlachetnie układającymi się liniami geometrycznych ornamentów. Otoczone cienkimi kasetonowymi ramami zdobienia nie bez powodu ułożone zostały w taki sposób, by wysmukły, dłuższy wzór znajdował się na górze, a ten o krótszym boku – na dole. Dzięki temu skrzydła zyskały lekką formę, równoważącą typowy dla mebli gdańskich gzyms: wysoki, łamany, z dekoracyjną listwą.

Rozsuwane drzwi to zaledwie jeden z wielu przykładów zaskakujących i nietypowych projektów, zrealizowanych w Pracowni Mebli MebS. Nigdy nie wiemy, jakie wyzwania przyniosą nam kolejne dni. I właśnie owa nieprzewidywalność jest tym elementem snycerskiej codzienności, który cenimy sobie najbardziej.

Tagi: