Historie pisane dłutem

www FB YT

Fronty – osobne dzieła sztuki w artystycznych meblach_

Fronty do mebli

Front, przednia część mebla, współcześnie jest najczęściej gładki, nieraz lakierowany na połysk, czasem matowy, a funkcję ozdobną pełnią raczej jego kolory, niż przestrzenne dekoracje (z wyjątkiem stosowanych sporadycznie kasetonów). Lite drewno jako materiał meblarski spotyka się niestety coraz rzadziej, choć do dziś jest ono uważane za najszlachetniejszy i najcenniejszy surowiec. Materiały, z których wykonuje się fronty, częściej dostosowane są do specyfiki naszych czasów: najczęściej jest to albo płyta wiórowa, albo MDF (często z tzw. fornirem, czyli drewnopodobną okleiną). Niektóre meble produkuje się z frontami z metali, ale jest to praktyka spotykana głównie w wyposażeniu kuchennym.

W pracowni Mebli MebS nawiązujemy do wzorców dawnych rzemieślników, dlatego zawsze sięgamy wyłącznie po lite drewno. Jak ozdobiliby meble nasi mistrzowie, którzy kilka wieków temu pracowicie rzeźbili każdy detal szaf, szafek, komód czy regałów? Pracując nad frontami wybraliby jeden z dwóch wariantów dekoracji: albo płaskorzeźbę, albo intarsję.

Intarsjowanie polega na tworzeniu ozdobnych wzorów z różnokolorowych, cienkich kawałków (wręcz płatków) drewna. Przypomina ona nieco konstruowanie drewnianego „witrażu”. Całość dekoracji jest zatem idealnie płaskim obrazem, pokrytym warstwą ochronnego lakieru. W meblach gdańskich ten typ dekoracji pojawiał się stosunkowo rzadko i nie był tak kanonicznym elementem stylu, jak bogate rzeźby i płaskorzeźby. Dlatego w pracowni Mebli MebS projektujemy fronty właśnie z uwzględnieniem drugiej, równie wymagającej techniki: snycerstwa.

Wśród płaskorzeźb pojawiających się na frontach mebli dominują wzory morskie – legendarne syreny, głowy Posejdona, sceny z żaglowcami niesionymi przez morskie fale… Pojawiają się także kotwice, stery czy też podobizny brodatych bosmanów i kapitanów. Jednak nie zawsze zabieramy posiadaczy mebli w niebezpieczną podróż po odległych wodach. Czasem rzeźbimy znajome widoki dawnego Gdańska i związane z nim: tarczę herbową oraz lwy.

Fronty mebli gdańskich z pracowni Mebli MebS to również sceny myśliwskie, postaci Diany (bogini łowów) i św. Huberta, widoki polowań na kaczki i inne zwierzęta łowne, czy też obrazy z głębi dawnej puszczy. W leśne ostępy takie, jak przedstawiane przez nas, zapuszczali się tylko najwięksi śmiałkowie. Ale gdy zdobyli się na tę odwagę, otwierał się przed nimi przebogaty świat dzikiej przyrody, która również pojawia się na frontach – pod postacią girland dębowych gałęzi z żołędziami i buszujących wśród nich wiewiórek, łasic, ptaków.

O ile w przypadku stołów, stolików kawowych czy kanap i foteli głównym elementem dekoracyjnym mogą stać się rzeźby przestrzenne, o tyle w reprezentacyjnych komodach, szafkach, meblach kuchennych czy szafach właśnie fronty stają się centralną i najważniejszą częścią projektu. Dlatego oprócz bogatych płaskorzeźb i eleganckich kasetonów wzbogacamy je o ozdobne listwy z liśćmi akantu lub iście dworskimi girlandami owoców, liści, kwiatów, wstęg i frędzli. Każdy z takich frontów to samodzielny obraz, dzieło sztuki – jakby przeniesione wprost z klasycznej galerii…


 

Tagi: