Historie pisane dłutem

www FB YT

Gdy drewno staje się lekkie…_

Szafka stylowa do łazienki pod zlew

 

Rok 2017 w Pracowni Mebli MebS przynosi wiele przełomowych wydarzeń. I choć zawsze wiele się tu działo, a nasz team miesiąc po miesiącu dokładał kolejne „cegiełki” do dorobku Pracowni, to jednak mamy poczucie, że na Waszych oczach rozgrywa się właśnie zupełnie nowy etap w naszej działalności. Pisaliśmy już o wizualizacjach 3D, które od niedawna możemy tworzyć na życzenie Klientów, wspominaliśmy też o partnerach biznesowych, dostarczających surowce i narzędzia niezbędne w przygotowaniu oraz dekorowaniu mebli. Pokazywaliśmy także wymyślone i opracowane w tym roku motywy, które w tej chwili zdobią już mieszkania miłośników rzeźbionych mebli gdańskich.

Czas na kolejne przełomowe wydarzenie. Z dumą ogłaszamy, że – po raz pierwszy w dotychczasowej działalności Pracowni Mebli MebS – sięgnęliśmy po inspiracje innym stylem artystycznym niż gdański. Spójrzcie na zdjęcie. Charakterystyczna, lekka forma tej szafki łazienkowej z pewnością wyda się Wam znajoma. Próżno jednak szukać jej odpowiedników w albumach o historii snycerstwa. To nasza własna interpretacja jednego z najbardziej lubianych stylów w meblarstwie – rokoka. Dla porządku powinniśmy przypomnieć, że różne motywy zaczerpnięte z niego powracały wielokrotnie w europejskich artystycznych wyrobach użytkowych w kolejnych stuleciach. My postanowiliśmy wyobrazić sobie, jak dwa style – mebli gdańskich i rokokowy – współistniałyby razem, gdyby ich twórcom przyszło spotkać się przy jednym projekcie. Przypuszczamy, że mistrz mebli gdańskich we współpracy z artystą ze snycerskiej pracowni doby rokoka „porozumieliby” się właśnie w taki sposób, jak widoczny na fotografii.

O meblach rokokowych czy neorokokowych nie sposób mówić bez odwołania do najbardziej charakterystycznego ich elementu, jakim są kabriolowe nogi. Co ciekawe, artyści europejscy nie wymyślili tych dekoracji, a jedynie zaadaptowali je z mebli… chińskich. Smukła forma w kształcie litery „S”, podtrzymująca szafki, sekretarzyki, biurka, stoły czy krzesła, nadawała meblom finezyjny wygląd. Spójrzcie, jak niezwykle prezentuje się ona w projekcie stworzonym przez naszych mistrzów! Dzięki specyficznym, subtelnym nóżkom góra szafki dosłownie unosi się w powietrzu, wydaje się leciutka, jakby samo drewno niemal nic nie ważyło. W porównaniu z tradycyjnymi, masywnymi meblami gdańskimi, taki wizualnie odciążony projekt był dla nas niezwykłym wyzwaniem. Zależało nam na uzyskaniu delikatności, jaka cechowała dawne meble z francuskiego dworu w czasach ludwikowskich.

Jednocześnie chcieliśmy pozostać wierni temu, za co wielbiciele Mebli MebS najbardziej pokochali nasze wyroby. Dlatego górę szafki zdobią liście akantu, układające się w girlandy, a snycerskie ozdoby rozkwitają także na kabriolowych nóżkach. W przeciwieństwie do twórców typowych „ludwików”, nie zdecydowaliśmy się na to, by nadać frontom wypukły lub falisty kształt. Pozostaliśmy przy prostopadłościanie z ozdobnymi listwami i dekoracjami w otoczeniu kasetonów. Dzięki temu mamy poczucie, że odkryliśmy rokoko dla naszych odbiorców (i dla siebie) na nowo, nie rezygnując jednak z tego, co dla nas najważniejsze w snycerstwie. I po raz kolejny udowodniliśmy, że piękno tworzone ludzką ręką się nie starzeje, a minione epoki mogą stanowić niewyczerpane źródło inspiracji.

Tagi: