Historie pisane dłutem

www FB YT

Gdy sztuka meblarska łączy się z sacrum_

Tron z krzesłami do kościoła

 

Dziedzina naszej pracy, o której piszemy tym razem, ludziom współczesnym wydaje się zaskakująca. Większość osób myśląc o meblach wskaże bowiem przede wszystkim wyposażenie domu, ewentualnie biura, ogrodu czy nawet firmy – ale kto wspomni o kościołach lub plebaniach? Tak naprawdę będąc w świątyni rzadko obserwuje się uważnie, jak została urządzona. Uwagę przyciągają zdobienia ołtarza, witraże w oknach, rzeźby i obrazy… A przecież ławki, klęczniki, fotele lub konfesjonały mogą być równie ciekawe. Wystarczy się im przyjrzeć.

W Pracowni Mebli MebS wielokrotnie wykonywaliśmy rzeźbione meble do kościołów, na plebanie, do pałaców biskupich. Świadomość, że przyczyniamy się do zaaranżowania wnętrza świątyni, jest dla nas budująca. Na klęcznikach rzeźbionych przez naszych snycerzy uklęknie niejedna Młoda Para w pięknym i ważnym dla siebie dniu. Krzesła gdańskie i bogato rzeźbione fotele potrzebne będą w czasie uroczystych, koncelebrowanych mszy świętych. W ozdobnych konfesjonałach wierni będą mogli uklęknąć, by z dala od spojrzeń innych osób wyznać swoje grzechy. Meble z Pracowni Mebli MebS mają swój udział we wszystkich tych podniosłych wydarzeniach. Stanowią godną, stylową oprawę dla tego, co niepojęte i święte zarazem.

Rzeźbiąc meble gdańskie z litego drewna na zamówienie Kościoła szczególnie odczuwamy łączność z historiami rzemieślników z dawnych epok. Był czas, w którym artyści pracowali dla Boga, a ich zadanie polegało na chwaleniu Stwórcy. Nie siebie mieli wywyższać, a Jego majestat. Dlatego nie podpisywali się oni pod swoimi dziełami i często pozostawały one anonimowe. Tak pracowano w średniowieczu, a dzieła rzeźbiarzy, snycerzy czy też malarzy doskonale oddawały nastrój epoki. Ogromny wysiłek był jak modlitwa. Artyści podchodzili do swoich zadań pokornie i z wielkim zaangażowaniem, dabjąc by ich dzieło godnie spełniało pokładane w nim oczekiwania. W kolejnych wiekach dla Kościoła tworzyli najwybitniejsi twórcy: geniusze renesansu, oszałamiający mistrzowie baroku, artyści okresu secesji…

Dziś, kiedy bierzemy do ręki kartkę i ołówek, by przelać na papier pomysł na mebel do kościoła, dbamy przede wszystkim o jego harmonijną i dostojną kompozycję. Sięgamy po tradycyjne motywy, charakterystyczne dla stylu gdańskiego: lwy podpierające tarczę herbową Miasta Gdańska oraz liście akantu. W przypadku mebli sakralnych nie ma miejsca na improwizację czy dodatkowe ozdoby, tu raczej każdy z podstawowych elementów musi być sam w sobie ozdobą. Stąd nogi krzeseł w formie toczonych warkoczy i takie same łączyny wzmacniające. Stąd też zdobione, solidne oparcia.

Zawsze dążymy do tego, by wyposażenie do obiektów sakralnych i siedzib dostojników, które powstaje w Pracowni Mebli MebS, wpisywało się w charakter wnętrza. Jeśli wierni postrzegają dzieło naszych snycerzy jako naturalną część świątyni, to znaczy, że osiągnęliśmy zamierzony cel, a powierzona nam misja została w pełni zrealizowana.

Tagi: