Historie pisane dłutem

www FB YT

Jadalnia w dawnym stylu_

Stół z krzesłami do jadalni drewniany ręcznie rzeźbiony

 

Już czas rozpocząć ucztę…!

Na masywnym stole dymią wazy i misy z pysznym obiadem. Znad ich ozdobnych brzegów unosi się aromatyczna para – potrawy są gorące, dopiero co przyniesiono je z kuchni. Ozdobne półmiski wypełniają przepyszne mięsiwa, wędliny i inne smakołyki. W kryształowych pucharach połyskuje ciemnoczerwone wino; skrzy się w migotliwym blasku świec, osadzonych w wysokich lichtarzach, stojących pośród zastawy. Gdy biesiadnicy ze smakiem zjedzą już pieczyste, na ten sam stół wniesione zostaną kosze oraz patery pełne owoców i kwiatów, a także najbardziej wymyślne słodycze, dekorowane z wielkim smakiem i gustem przez najlepszego cukiernika. Tymczasem jednak po sali biesiadnej rozchodzi się intensywny zapach aromatycznych mięs, z nutą idealnie dobranych przypraw. Sytuację obserwuje pilnie mistrz kuchni, który nadzorował przygotowania do uczty, a nawet własnoręcznie przyprawiał dania – by zadowoliły podniebienia najbardziej wybrednych gości…

Taki właśnie obraz mieliśmy przed oczami, projektując „Jadalnię w dawnym stylu”. Ten wyjątkowy komplet to jedne z najbogatszych w rzeźbienia wyrobów z Pracowni Mebli MebS. Stół i cztery krzesła przeniosą każdego w niepowtarzalny świat szlacheckich i dworskich uczt oraz biesiad. Wystarczy tylko spojrzeć na ozdoby wypełniające niemal całą powierzchnię tych snycerskich arcydzieł, by myślami znaleźć się w dawnej pałacowej jadalni…

Stół o oryginalnych, asymetrycznych krawędziach podtrzymuje czterech siłaczy. Te duże i masywne rzeźby stanowią jedyne (bardzo solidne) podparcie dla blatu, co nadaje całemu meblowi niepowtarzalny wygląd. Wzdłuż krawędzi stołu biegnie szeroka, bogato zdobiona carga. Czego tu nie ma! W okrągłych medalionach umieściliśmy na przemian: podobiznę szefa kuchni oraz motyw sztućców, przewiązanych ozdobną wstążką. Natomiast każdy z medalionów otoczony jest dodatkowo bujnymi liśćmi winorośli oraz kiściami winogron, gąsiorami i butelkami z winem. Misterna dekoracja roślinna pojawia się także na krawędzi blatu; owoce i liście miękko układają się na całej jej powierzchni.

Bogactwu stołu dorównują krzesła, wyściełane delikatnym, skórzanym obiciem w eleganckim, kremowym odcieniu. Nogi krzeseł to nieodzowne w takich projektach warkocze, wzmocnione toczonymi łączynami. Ich konstrukcja jest doskonale znana wielbicielom wyrobów Pracowni Mebli MebS. Za to oparcia pokrywają rzeźbienia i dekoracje, które nasi snycerze stworzyli po raz pierwszy! Od strony stołu są to medaliony podobne do tych z cargi, ale otoczone niepowtarzalną, ażurową kompozycją owoców, liści i smukłych, kuchennych dzbanów. Tył każdego z krzeseł zdobi natomiast medalion z kucharzem. Zwieńczenie oparcia wypełnia kompozycja z owoców, ułożonych wokół ręcznego młynka do kawy.

Po raz pierwszy w historii Pracowni Mebli MebS zastosowaliśmy w tym komplecie zupełnie nowy rodzaj dekoracji: to ciosane otwory z tyłu oparcia każdego krzesła. Ich nierówna powierzchnia podkreśla fakt, że są to przecież meble drewniane.

Nasi snycerze sięgnęli po unikalny pomysł, by przypomnieć o tym, co w naturze najoryginalniejsze: asymetrii, surowości, pozornej przypadkowości kształtów. Ale nie dajcie się zwieść: ten chaos jest zamierzony! W przyrodzie wszystko ma swoje miejsce, nic nie dzieje się przypadkiem. Tutaj także bogactwo dekoracji równoważy surowe, ociosane drewno – jego prawdziwa natura, którą przecież człowiek tak lubi się otaczać.

Tagi: