Historie pisane dłutem

www FB YT

Jak rzeźbi się meble w starym stylu?_

Dłuta rzeźbiarskie

W prasie można znaleźć wywiady udzielane razem przez współpracowników. Jednak te, w których wypowiadają się wspólnie artyści i osoby dostarczające im materiałów do pracy – należą do rzadkości, jeśli w ogóle powstają. Dlatego nie mogliśmy nie skorzystać z okazji, by namówić na niezwykły wywiad właśnie artystę (właściciela pracowni Meble MebS) oraz właścicielką sklepu dluta.pl, który od lat zaopatruje Meble MebS w dłuta rzeźbiarskie i snycerskie.

Redakcja: Dłuta i współczesne meble? To się chyba wyklucza…

Meble MebS: Faktycznie, współcześnie klientom wydaje się, że skoro meble – to produkcja masowa. Meble i dłuta nie kojarzą się nam dlatego, że jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gdy idziemy do sklepu, wybieramy produkt z katalogu i oczekujemy, że dostaniemy taki sam. Jeśli będzie choć troszkę inny – zgłosimy reklamację. Tymczasem w przypadku mebli drewnianych, rzeźbionych ręczna praca jest najważniejsza. I podstawowym narzędziem w pracowni jest właśnie dłuto.

Dluta.pl: Dodajmy, że nie może to być jedno dłuto. Tak, jak malarz nie maluje obrazu jednym tylko pędzlem, tak samo rzeźbiarze i snycerze potrzebują całej gamy narzędzi, by wydobyć z drewna taki kształt, jaki sobie wyobrażą. I te wszystkie dekoracje Mebli MebS są rzeźbione od podstaw, z surowych kawałków drewna. Oni n a p r a w d ę każdy z tych detali wykonują ręcznie! To niewyobrażalne, ale tak jest.

Redakcja: Dluta.pl to obecnie największy internetowy sklep z zaopatrzeniem rzeźbiarskim, a Meble MebS stały się słynne nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Co zyskujecie dzięki połączeniu sił?

Meble MebS: Może właśnie sukcesy sklepu Dluta.pl i Mebli MebS są w jakimś obszarze rezultatem tej współpracy! To ważne, zwłaszcza przy tak ogromnych projektach, by nie być samemu. Przy pracy na wielu stanowiskach, przez wiele godzin, potrzebujemy naprawdę mocnych narzędzi. Zwykłe, nieprofesjonalne dłuta niszczyłyby się błyskawicznie. A przecież nad jednym kompletem mebli pracuje się przez setki godzin… Kiedyś nawet napisaliśmy, że „Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces”. To nasze motto, które w jakiś sposób towarzyszy nam na przestrzeni wielu lat współpracy.

Dluta.pl: Co do wspólnego sukcesu – w pełni się zgadzam. Dostarczanie narzędzi dla Mebli MebS jest świetnym zadaniem – wyszukujemy nowe produkty u światowych producentów, wypatrujemy najciekawsze, myślimy „O! To będzie znakomite dla rzeźbiarzy! Tego potrzebują!”. A kiedy mamy już te produkty u siebie, jedną z pierwszych myśli jest pracownia Mebli MebS. Dzwonimy do nich i mówimy: „Słuchajcie, mamy coś specjalnego!”.

Redakcja: … a później możecie obserwować, jak przy pomocy Waszych narzędzi rzeźbi się takie dzieła, jakie widzimy w tej chwili wokół nas w pracowni.

Meble MebS: Dluta.pl to dosłownie raj dla rzeźbiarza czy snycerza. Powiem żartem: może to lepiej, że te wszystkie narzędzia dostępne są także w Internecie, ponieważ w sklepie stacjonarnym przepadalibyśmy na długie godziny… Takich rodzajów dłut do większych robót, dłutek do precyzyjnych prac, do wykończeń i tak dalej, jakie dostępne są w sklepie Dluta.pl większość osób prawdopodobnie nigdy nie widziała. Klienci kupujący meble nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielką gamę dłut trzeba mieć pod ręką, by stworzyć dla nich na przykład komodę z rzeźbionymi listwami, płaskorzeźbami liści akantu, wizerunkami Poesjdona…

Dluta.pl: Pewne sprawy techniczne dosyć trudno jest wyjaśnić osobom, które same nie zajmują się rzeźbiarstwem, ale jeśli rzeźbiarz bierze do ręki dłuto wyobraża sobie, jak będzie zachowywało się przy obróbce drewna. To akurat czysta fizyka. Wiadomo, że dłuta o krótkim ostrzu z tzw. fazowaniem są bardziej precyzyjne podczas prac wykończeniowych, a tzw. żłobak sprawdza się wtedy, gdy w drewnie trzeba wyrzeźbić rynienkę. Rzeźbiarze i snycerze łączą to z właściwościami drewna, na którym pracują – inne dłuta dobiera się do twardych gatunków, a inne do miękkich, gdy nie trzeba używać siły.

Redakcja: Co jest dla Was największą wartością we współpracy?

Meble MebS: Na pewno fakt, w jaki sposób bardzo wysokiej jakości narzędzia usprawniają naszą pracę. Im lepsze zaplecze, tym większa precyzja, pewność wykonania – a to przekłada się na jakość. Kiedy obserwujemy radość klientów odbierających od nas zamówione meble, mamy poczucie, że mają w tym swój udział także nasi współpracownicy. Doceniamy także zespół sklepu Dluta.pl za profesjonalizm i ogromną wiedzę w zakresie rzeźbiarstwa, snycerstwa czy stolarstwa. Całkowicie ufamy im jako ekspertom.

Dluta.pl: Dla nas z kolei wielką wartością jest fakt, że możemy zaopatrywać mistrzów w swoim fachu. Mamy satysfakcję, że pracownia Meble MebS korzysta z naszych rad i wiedzy. Że tak chętnie testuje nowości, które zdobywamy do sklepu. Tak naprawdę nigdy nie zdarzyło się, by dłuto sprowadzone przez nas jako przyszły „hit” nie zostało natychmiast „porwane” z magazynu właśnie do pracowni Mebli MebS – dotychczas typowaliśmy ciekawe nowinki ze stuprocentową skutecznością. Cieszymy się, że meble gdańskie z rzeźbieniami wykonanymi przy pomocy naszych dłut zdobią luksusowe domy w Polsce, ale także wysyłane są do wielu odbiorców zagranicznych.

Dziękuję za rozmowę.

Tagi: