Historie pisane dłutem

www FB YT

Jak szlifuje się wyobraźnię?_

Pasja rzeźbiarska dzieła sztuki snycerskiej

 

W Pracowni Mebli MebS codziennie wydobywamy z litych kawałków drewna nowe kształty. Czasem projektujemy motyw na papierze, zanim przeniesiemy go na surowiec – innym razem inspiracją dla nas staje się kształt i format deski bądź płyty, w której będziemy rzeźbić. Wtedy szkicujemy wzór bezpośrednio na drewnie. Najczęściej wcześniejszego projektu w wersji papierowej wymagają te elementy, które muszą wpisać się w większą formę – np. listwy do dekoracji komody. Jeśli natomiast pracujemy nad frontem, rzeźbionym obrazem lub innym pojedynczym detalem, możemy pozwolić sobie na większą swobodę i puścić wodze fantazji.

Na co dzień kształtujemy drewno, ale jednocześnie… drewno kształtuje nas! Niewiele może zaskoczyć po tylu latach doświadczenia, mimo to stale uczymy się czegoś nowego. Pokonujemy kolejne granice zmęczenia; odkrywamy, że cierpliwość jest nieskończona, jeśli pracuje się nad dziełem pochłaniającym całkowicie. Przekonujemy się, że można rzeźbić ten sam motyw po raz któryś z rzędu, a tak naprawdę wcale nie będzie ten sam – odkryjemy w nim zupełnie nowe emocje, niuanse, tajemnice. Czy to okręt na wzburzonym morzu, czy bogaty ornament roślinny – doszukujemy się w nim czegoś, na co wcześniej nie zwróciliśmy uwagi.

Przede wszystkim jednak z każdym dniem wzbogacamy galerię motywów. Zaczęło się klasycznie: pierwsze rzeźbione meble z naszej Pracowni trzymały się kanonu sztuki gdańskiej. Liście akantu, gzymsy, lwy i tarcza herbowa Gdańska – to były obrazy, wokół których krążyły nasze myśli, gdy projektowaliśmy kolejne dzieło. Z czasem jednak odkryliśmy, że meble gdańskie to nie tylko klasyka – naszym zadaniem i zobowiązaniem wobec dawnych mistrzów jest wzbogacanie tego, co nam pozostawili. Musimy poszukiwać nowych tematów, jak najtrudniejszych technicznie i szczególnie wymagających artystycznie, ponieważ twórcy nie wolno osiadać na laurach. Skoro potrafimy wyrzeźbić okręt niesiony przez spienione fale albo scenę myśliwską, to nie możemy na nich poprzestać – musimy się rozwijać, wzbogacać ornamenty, inspiracje, rodzaje wyrobów powstających w Pracowni Mebli MebS.

Na zdjęciu widzicie próbkę tematów, do których w tej chwili doprowadził nas nieustanny wyścig z własnymi umiejętnościami, możliwościami i talentami. Na górze – znane Wam choćby z projektu Stołu bosmańskiego figury galerników. Niżej jednak nowość: portret kucharza. Jeśli jesteście z nami dłużej, pamiętacie zapewne, że do tej pory zdarzało się nam tworzyć podobizny bosmanów i kapitanów czy też boga mórz – Posejdona. Szef kuchni pojawia się jednak po raz pierwszy. A towarzyszą mu, wyrzeźbione na odwrocie tego samego detalu, realistyczne sztućce.

Teraz wiecie już, dlaczego twierdzimy, że rzeźbiąc w drewnie, szlifujemy jednocześnie własną wyobraźnię. Oferta Pracowni Mebli MebS to dziś nie tylko klasyczne meble gdańskie, ale także wykreowane przez nas kolekcje: morska z okrętami, bosmanami, kotwicami; myśliwska ze św. Hubertem, Dianą i leśnymi zwierzętami. To również komplety kuchenne z frontami przedstawiającymi widoki Portu Gdańskiego oraz kuchenne martwe natury, komplety do sypialni z zabawnymi motywami amorków… To wreszcie ozdoby w postaci podobizn gwardzistów w charakterystycznych hełmach czy szefa kuchni w typowej dla jego stroju czapce.

Nigdy nie wiemy, w którą stronę jeszcze zaprowadzi nas rzeźbiarska pasja. Wiele zależy tu od naszych własnych inspiracji, ale także od pomysłów Klientów. Wszak wiedzą oni, że jesteśmy gotowi stanąć na głowie, byle tylko sprostać rzeźbiarskim wyzwaniom, jakie nam wyznaczają. Tak naprawdę bowiem każdy motyw może okazać się przepięknym tematem dla dzieła sztuki snycerskiej – jeśli tylko trafi pod właściwe dłuto i w ręce mistrza…

Tagi: