Historie pisane dłutem

www FB YT

Komoda myśliwska – w hołdzie dla potęgi natury_

Komoda z motywami myśliwskimi w meble mebs

 

Dzika, nieskażona obecnością człowieka przyroda ma dla nas magię. Obcując codziennie z jej doskonałym dziełem – litym drewnem czujemy potęgę i moc przyrody. A tymi niezwykłymi wrażeniami dzielimy się, zamykając je w projektach mebli gdańskich – zwłaszcza w kolekcji rzeźbionych mebli myśliwskich, z których pochodzi prezentowana na zdjęciu komoda.

Równorzędne, główne role, odgrywają tu: lite drewno – dzieło natury oraz rzeźbienia – dzieło ludzkich rąk. Zacznijmy od dębowego surowca. Zadbaliśmy o to, aby był odpowiednio wyeksponowany. Dzięki gładkim bocznym ścianom, drewno (z wyraźnym, naturalnym układem włókien) ukazane zostaje w pełnej krasie. Jednocześnie dobór lakieru wzmacnia ten rysunek, eksponując go także na rzeźbionym froncie komody. W tle płaskorzeźb uwydatniamy dzięki temu efektowną strukturę drewna – naturalny charakter wyrobu snycerskiego widać na pierwszy rzut oka.

Do przepięknego daru natury – dębowego drewna – dodaliśmy wiele godzin pracy całego zespołu snycerzy Pracowni Mebli MebS. W ten sposób komoda pokryła się płaskorzeźbami. Na gzymsach rozwinęły się misterne ornamenty w formie dębowych liści. Roślinne motywy pokrywają także centralną część każdej z trzech szuflad. Fronty szafek natomiast ozdobiliśmy podobiznami jeleni z potężnymi imponującymi porożami. Zwierzęta dosłownie wychodzą z drewnianego tła – dzięki bardzo głębokim rzeźbieniom, które nadają wypukłym łbom przestrzenny charakter. Jelenie otoczone są liśćmi. Zewnętrzne krawędzie frontów przybrały formę eleganckich kasetonów.

Kompozycję komody zamykają z prawej i lewej strony duże figury: św. Huberta, patrona myśliwych oraz Diany, antycznej bogini łowów. To nie współczesność bowiem, ale właśnie przeszłość przynosi nam szacunek do przyrody, który chcemy podkreślić w tym projekcie. Wiara w opiekę św. Huberta dodawała przecież dawnym myśliwym otuchy, gdy samotnie zapuszczali się w niedostępne i nieznane człowiekowi leśne ostępy. Tam, gdzie zdani byli tylko na siebie, ale też mogli odkrywać widoki i miejsca, do których nikt przed nimi nie dotarł. Masywna, dostojna komoda w stylu myśliwskim jest naszym hołdem, złożonym etosowi myśliwskiemu i leśnikom.

Tagi: