Historie pisane dłutem

www FB YT

Krzesła w dawnym stylu (komplet)_

Krzesło z motywami kuchennymi

 

Inspirujące meble do jadalni

Czy poprzez meble można opowiadać historie? W przypadku innych dziedzin sztuki wyrażanie pewnych przesłań albo tworzenie opowieści wydaje się oczywiste… Reżyserzy zamykają świat w filmach, malarze potrafią wiele wyrazić obrazem, nawet tancerze czy muzycy posługują się swoistym, niepowtarzalnym „językiem”. A jak jest ze snycerzami? Przecież oni także kreują dzieła, które mogą przetrwać wiele dziesięcioleci, a nawet setek lat…

Komplet czterech krzeseł prezentowany na fotografii – najnowsze dzieło Pracowni Mebli MebS – to najpiękniejszy przykład tego, jak wiele mogą wyrazić meble, zwłaszcza tak dekoracyjne. Ich rzeźbienia niczym nie różnią się od rzeźb figuralnych, wymagają takiej samej precyzji i doskonałego opanowania warsztatu. Spójrzcie, jak wiele „dzieje się” w tym projekcie!

Bogato zdobione oparcia przywodzą na myśl stoły zastawione na dworską ucztę. W centralnej części pyszni się wysmukły dzban, wypełniony zapewne doskonałym winem. Otacza go przepiękny ornament winorośli, z dorodnymi kiściami owoców. Tuż nad dzbanem widnieje natomiast – niczym dekoracyjny medalion albo herb cechu kucharskiego – okrągła tarcza ze sztućcami przewiązanymi wstążką. A szczytowa część oparcia już dosłownie ugina się pod ciężarem aromatycznych owoców: winogron, jabłek, arbuzów, gruszek i bananów. Któż nie chciałby zasiąść do uczty, podczas której serwowano by mu wszystkie te pyszności?

Spomiędzy owoców wyzierają też inne kuchenne elementy tej kompozycji, budzące apetyczne skojarzenia. To tradycyjny młynek do kawy (wypełniony z pewnością aromatycznymi ziarnami) oraz butelka najprzedniejszego trunku.

Jedno spojrzenie na tę kompozycję wystarczy, by uruchomić wyobraźnię. Myśl wybiega wówczas ku przestronnym, jadalnym salom, w których niegdyś biesiadowano przy okazji świąt czy rodzinnych uroczystości. Wino lało się strumieniami, na stół trafiały kolejne półmiski i wazy pełne najdoskonalszych potraw, a nad wszystkim czuwał szef kuchni, niezrównany mistrz w przygotowaniu wymyślnych dań i autor własnych, sekretnych receptur na doskonałe smaki. Z reguły niewidoczny, najwięcej czasu spędzał w kuchni, doglądając i pilnując swoich pomocników. Ważny, ale i niezmiernie skromny – dbał, by rzetelnie wykonywać swoją pracę. Dlatego w naszym projekcie doczekał się szczególnego wyeksponowania. Podobizna głównego kucharza znalazła się na drugiej stronie rzeźbionego oparcia i jest tu najważniejszą ozdobą.

Krzesła z kompletu w swym nowatorstwie odbiegają daleko od tego, co pierwotnie pojawiało się w projektach mebli gdańskich. Ta kolekcja jest brawurowo zaprojektowana – jeszcze bogatsza i wystawniejsza, niż klasyczne wyposażenie dawnych królewskich i mieszczańskich siedzib. Większość ozdób, z wyjątkiem konstrukcji nóg i łączących je warkoczy, pojawia się tu po raz pierwszy w historii Pracowni Mebli MebS. Mamy poczucie, że komplet „Krzeseł w dawnym stylu” to ukoronowanie możliwości naszych snycerzy. Właśnie osiągnęliśmy kolejny, ważny etap w rozwoju całej naszej wizji artystycznej. I jak zawsze – dążymy przed siebie, ku następnym celom i wyzwaniom, nie zatrzymując się nawet na chwilę. Już wkrótce pokażemy Wam kolejne wyjątkowe dzieło sztuki snycerskiej…

Tagi: