Historie pisane dłutem

www FB YT

Liście, kwiaty, ornamenty…_

rzeźbione ornamenty

 


Człowiek od wieków potrafił wykorzystywać dary natury do swoich celów.

Kwiaty czy liście towarzyszyły mu już u zarania dziejów – stawały się dekoracjami, były składane w ofierze czy też wręczane jako dar. Co więcej: gdy człowiek oderwał się od dosłownego naśladowania natury i nauczył się posługiwać symbolami, uproszczonymi kształtami, zastępującymi dokładne odwzorowywanie świata – wówczas kwiaty, liście czy owoce towarzyszyły mu nadal. I tak np. muszle ślimaków zainspirowały człowieka do tego, by w kolumnach stworzyć tzw. woluty, czyli głowice w kształcie zbliżonym do baranich rogów.

W miarę rozwoju stylów w sztuce, artyści zaczęli sięgać po zbliżone motywy, które stały się charakterystyczne dla danej epoki czy też regionu. Dlaczego o tym piszemy? Meble gdańskie, a właśnie do tradycji ich wykonywania nawiązujemy w wyrobach pracowni Meble MebS, też posługiwały się tego rodzaju ozdobami. Snycerze i rzeźbiarze, którzy w manufakturach ręcznie wytwarzali drewniane meble, upatrzyli sobie zwłaszcza liście akantu. Zresztą nie tylko oni – takie dekoracje popularne były już od czasów starożytności.

Akant to roślina rosnąca w klimacie śródziemnomorskim, o charakterystycznym kształcie dużych liści. Brzegi liści wyglądają tak, jakby zostały głęboko powycinane w ozdobne formy. Unikalne są także kwiatostany akantu. Przetworzone przez artystów w oryginalny motyw, od wieków pojawiają się na fryzach, gzymsach i innych elementach mebli czy budynków.

Na zdjęciu widzicie stół z pracowni Mebli MebS. Wszystkie zdobienia są już wyrzeźbione, trwają właśnie prace wykończeniowe, czyli malowanie i lakierowanie. To już ostatni etap, zanim mebel trafi do Klienta. Ale to zdjęcie pokazujemy z innego powodu: bardzo wyraźnie widać na nim właśnie liście akantu – układają się miękkimi, ozdobnymi falami wzdłuż brzegu blatu i rozkwitają na całej cardze. Czym jest carga? To ozdobna listwa, biegnąca pod blatem.

Obok liści akantu dostrzeżecie tu także jeden z naszych ulubionych motywów – kwiat, pięknie wypełniający kasetonowy narożnik cargi. Tak nasi rzeźbiarze i snycerze widzą to, co w meblach gdańskich jest elementem obowiązkowym: bogate, imponujące zdobienia. Czasem wśród tych dekoracji pojawiają się inne płaskorzeźby – np. wstęgi, szarfy i frędzle, inspirowane stylem dworskim. Wkrótce opowiemy dokładniej o samym sposobie ich tworzenia. Tymczasem zobaczcie efekty – na zdjęciu.


 

Tagi: