Historie pisane dłutem

www FB YT

Meble gdańskie – creme de la creme sztuki meblarskiej_

Meble Gdańskie

W historii sztuki od zawsze oszczędność i minimalizm przeplatały się z bogactwem ozdób i przepychem.

Jeśli jedna epoka rozmiłowywała się w dekoracjach, kolejna wręcz przeciwnie – dążyła do skromności, harmonii i eliminowała zdobnictwo. Dziś niewiele osób zachwyciłoby się typowym barokiem czy rokoko, a meble i bibeloty, wykonane według ówczesnej stylistyki, choć piękne, raczej nie znalazłyby miejsca we współczesnych domach. Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku mebli gdańskich.

Co decyduje o tym, że styl, wytworzony w gdańskich manufakturach kilkaset lat temu jest ceniony także wśród współczesnych odbiorców? Jak to się dzieje, że właśnie meble gdańskie przetrwały próbę czasu i są dziś nie tylko akceptowane, ale wręcz poszukiwane przez miłośników pięknego wyposażenia wnętrz?

Meble gdańskie pojawiły się na przełomie renesansu i baroku. Wytwarzano je aż do XVIII wieku. Produkowane były oczywiście z drewna, a ich bogatym wzornictwem zachwyciło się błyskawicznie zarówno mieszczaństwo, jak i dostojnicy dworscy. Sława wyrobów rodem z gdańskich manufaktur zawędrowała szybko także za granicę. Bodaj najpopularniejszym meblem w tym stylu stała się szafa gdańska – masywna, potężna, z rzeźbionymi ornamentami i charakterystycznymi, wysokimi, łamanymi gzymsami. Po pewnym czasie moda na te meble minęła, by powrócić znowu w wieku XIX.

Oczywiście wzornictwo i kształty mebli gdańskich ulegały na przestrzeni wieków udoskonaleniom i przemianom. Nic dziwnego – podążały one przecież za zmieniającym się gustem odbiorców. Mimo to takie elementy, jak łamane gzymsy szaf, płaskorzeźby z liśćmi akantu czy nogi stołów i krzeseł w formie tralek przetrwały większość tych przemian. Wzory mebli nieraz nawiązywały do miasta, od którego wzięły swą nazwę – zwłaszcza do motywu lwów, podtrzymujących tarczę herbową.

Meble gdańskie przetrwały nie tylko wiek XIX, ale dotrwały aż do wieku XXI! Dziś obserwujemy, jak ogromnym cieszą się zainteresowaniem. To, co niegdyś było najnowszym krzykiem mody, dziś pokryło się szlachetną patyną i pasuje do wnętrz utrzymanych w starym, dobrym stylu. Meble gdańskie są obecnie wyznacznikiem nie tylko dobrego gustu i zamiłowania do solidności oraz luksusu, ale także znakiem zamożności posiadaczy. Nie ukrywajmy – podobnie jak działo się to w dawnych wiekach, tak i dziś nie każdy może pozwolić sobie na zakup mebli gdańskich. To sprawia, że są i zawsze będą one unikalne. A co jeszcze ważniejsze: niepodrabialne. Ani stołów, ani szaf, ani biurek tak bogato zdobionych nie sposób wytworzyć maszynowo. Bez względu na rozwój techniki, tę pracę musi wykonać ręcznie człowiek, i zawsze musi poświęcić na to setki godzin.

O ponadczasowości mebli gdańskich decydują jednak także same ich dekoracje: nawiązujące do klasycznej harmonii, wysmakowane, a przy tym… ciekawe. W pracowni Mebli MebS sięgamy na przykład po motywy morskie, pejzaże, wizerunki okrętów, czy sceny myśliwskie, które stały się tematem przewodnim całej kolekcji mebli gabinetowych. Meble gdańskie wpisują się dzięki temu w uniwersalne i wspólne dla wszystkich miłośników piękna wartości: staranność, solidność, dążenie do perfekcji i wyrażający się w nich szacunek dla odbiorcy.


 

Tagi: