Historie pisane dłutem

www FB YT

Meble gdańskie to nie tylko rzeźbienia, ale także kolor_

malowanie mebli

Bardzo dużo piszemy na naszym blogu o rzeźbieniu i projektowaniu mebli. Wiecie już sporo nawet o tym, w jaki sposób przygotowuje się materiał na potrzeby pracowni, jak ważne jest jego sezonowanie i dobór. W dotychczasowych artykułach o naszej pracy pomijaliśmy jednak dotąd pewien istotny szczegół: kolor.

To, że nie wspominaliśmy o nim na blogu, w żadnym razie nie umniejsza jego znaczenia – wręcz przeciwnie: w naszej pracy musimy bowiem pamiętać o nim zawsze. Dobór koloru mebli jest jedną z tych kwestii, które trzeba rozważyć już na samym początku pracy nad projektem.

Jedną z chętnie wybieranych możliwości jest pozostawienie oryginalnej barwy surowca. Drewniane, rzeźbione meble przyozdabia wówczas to, co stanowi ich istotę: wyraźne odwołanie do bliskości z przyrodą, do łączności z żywiołami. Stoły, krzesła, szafy czy komody utrzymane w naturalnej barwie nie zostają oczywiście pozbawione ochronnej warstwy lakieru. Jego zadaniem jest jednak nie zmiana właściwości surowca, ale podkreślenie jego walorów: układu włókien, struktury, niepowtarzalnych przebarwień. Meble gdańskie pokryte lakierem błyszczącym będą kusiły gładką powierzchnią, nadającą im luksusowy i estetyczny charakter. Jeśli wybierzemy lakier matowy, użytkownik mebla będzie miał wrażenie, że blat stołu czy front szafki nie został niczym powleczony, a struktura drewna i jego unikalne cechy będą jeszcze wyraźniejsze. Meble pokryte lakierem matowym nie są w dotyku śliskie, a aksamitne. Efekt jest fantastyczny. Tego typu wyroby nadają charakter zwłaszcza wnętrzom rustykalnym lub tym, w których wyczuwa się zamierzoną nutkę staroświeckości. Doskonałym pomysłem na wykorzystanie mebli pokrytych lakierem matowym jest także wkomponowanie ich we wnętrza w stylu myśliwskim lub marynarskim.

Przy pomocy kolorów kreujemy klimat. Ta sama kuchnia nabierze zupełnie innego charakteru, jeśli wypełni się meblami w dostojnym, poważnym, ciemnym odcieniu, a zupełnie inaczej ujrzymy ją, gdy meble będą miały odcień słoneczny, jasny. W pracowni Mebli MebS nigdy nie sięgamy po skrajności – nie malujemy komód, krzeseł, stołów czy szaf ani na kolor biały, ani całkiem czarny. Nie korzystamy także z bardzo ciemnych odcieni brązu, które w połączeniu z bogactwem rzeźb i ozdób mogłyby przytłaczać.

Wypracowaliśmy zatem własną koncepcję i zasadę: kolor mebli gdańskich powinien podkreślać ich charakter, a jednocześnie sprawiać, by wszystkie detale były widoczne. Od wielu lat jesteśmy wierni palecie barw dostarczanych przez polską markę SOPUR. Na zdjęciu widzicie właśnie dostarczany przez nią próbnik barw. Przy tak długim doświadczeniu znamy je wprawdzie na pamięć, ale i tak próbki towarzyszą nam w pracowni. Spójrzcie jednak jak maleńki obszar zajmuje tu kolor. To projektant musi zobaczyć oczami wyobraźni, jak dana barwa będzie prezentować się w pomieszczeniu, gdy pokryje – nieraz przecież ogromną – powierzchnię kompletu mebli.

W naszej pracy jesteśmy wierni zasadzie, że znakomitych wzorców dostarcza nam sama natura: jej barwy, odcienie, faktury. Dlatego kolor dobieramy zawsze tak, by prezentował się naturalnie i pozwalał posiadaczom naszych wyrobów odczuć tę niezwykłą łączność ze światem przyrody: to, że w każdym meblu trwa nadal historia drzewa, które liczyło sobie wiele dziesiątek lat lat.


 

Tagi: