Historie pisane dłutem

www FB YT

Meble kuchenne w wydaniu gdańskim_

Meble drewniane

Front prezentowany na zdjęciu może wydać się Wam znajomy. Prawdopodobnie widzieliście go już na naszej stronie internetowej, ale w zupełnie innej odsłonie. Zdobił jedną z szafek w dużym komplecie mebli kuchennych. Tam jednak, pośród wielu innych kwiatowych i roślinnych dekoracji, obok widoków dawnego Gdańska i płaskorzeźb z motywami najprzedniejszego jadła, znikał – czy raczej: wtapiał się w ogólną wizję artystyczną.

Płaskorzeźba z beczką piwa miała uzupełniać i wzbogacać meble – nie występowała jednak w roli głównej. Meble gdańskie mają bowiem to do siebie, że każda z ich dekoracji mogłaby stanowić zupełnie osobne dzieło sztuki – nawet dla jednej płaskorzeźby warto byłoby mieć szafę czy szafkę. A przecież tych dekoracji jest tu znacznie więcej: nigdy na nich nie oszczędzamy; płaskorzeźby i rzeźby pokrywają całą ich przestrzeń, na listwach i krawędziach blatów rozwijają się liście, kwiaty, owoce i wstęgi, całe fronty zajęte zostają przez obrazy o różnej tematyce.

Dlatego tym razem chcemy skupić się na detalu i pokazać Wam tylko jedno spośród tych arcydzieł naszej sztuki snycerskiej. Spójrzcie tylko, jak wiele szczegółów pojawia się na szkicu. Jest tu beczka – wypełniona zimnym piwem o przepięknej barwie – z której apetyczny trunek wylewa się wprost do szklanego kufla. Ale jeśli popatrzymy jeszcze uważniej, zauważymy, że w beczce widoczne są pojedyncze deski i obręcze, kufel nie jest gładki, tylko ozdobny i zamknięty misternie wykonaną pokrywką, a do tego trzymany przez dłoń niewidocznej na obrazie osoby. Co więcej: nad beczką widoczne są finezyjnie ułożone gałęzie i powywijane liście.

To na razie tylko rysunek. Chwilę później zaczęło się rzeźbienie. Każdemu z tych elementów trzeba było nadać formę przestrzenną! Palce dłoni stały się wypukłe; między deskami beczki pojawiły się zagłębienia; stół, kurek przy beczce i liście stały się wyczuwalne pod palcami. Na wyrzeźbionym obrazie układają się teraz naturalne cienie, a kształty są tak misterne i precyzyjne, że jeśli zamknąć oczy i spróbować „oglądać” płaskorzeźbę wyłącznie przy pomocy dotyku – można byłoby odtworzyć z wyobraźni wszystko, co się na niej znajduje.

Na takie fronty mebli mogą porwać się jedynie najlepsi mistrzowie sztuki snycerskiej. Trzeba bardzo uważać, by powstałe obramowanie obrazu nie było zbyt głębokie, ponieważ raz usuniętego materiału nie sposób odzyskać. Snycerz wykonujący płaskorzeźbę praktycznie nie ma „prawa” się pomylić – ponieważ cała jego praca poszłaby wówczas na marne. A kiedy odkłada dłuto po skończeniu pracy, najnowsze dzieło staje się ozdobą jednej z szafek w komplecie właśnie takim, jak ten:

Kuchnia drewniana


 

Tagi: