Historie pisane dłutem

www FB YT

Montaż tradycyjnych mebli gdańskich_

narzędzia do montażu mebli

W ciągu minionych tygodni wielokrotnie pokazywaliśmy Wam niuanse naszej pracy – przede wszystkim snycerskiej i rzeźbiarskiej, ale także związanej z wyborem odpowiedniego surowca. Jeśli więc tak dobrze znacie proces powstawania mebli gdańskich od sezonowania (suszenia) drewna aż po skomplikowane rzeźbienia, tym razem chcemy pokazać Wam końcowe etapy naszych prac.

Po lakierowaniu poszczególnych elementów składowych szafy, stołu czy krzesła, przychodzi czas na jego złożenie. Do tego zadania przygotowujemy się znacznie wcześniej – już na etapie wykonywania części składowych, muszą one bowiem idealnie do siebie pasować. Czy wiecie, z jak wielu elementów składa się np. rzeźbiona komoda? Albo szafa?

Fronty, drzwiczki, wszystkie ścianki szuflad, ozdobne gzymsy, listwy, często także dodatkowe, przestrzenne rzeźby o charakterze dekoracyjnym… Wszystkie wykonywane ręcznie, a więc zdane wyłącznie na czujność i precyzję ręki, która daną deskę czy płytę tnie, szlifuje, obrabia. W fabrykach zajmujących się nowoczesną produkcją wszystko obliczają komputery, ale u nas nie ma na nie miejsca. Nie sprzeciwiamy się tradycji rękodzieła i dawnych rzemieślniczych zakładów. Korzystamy z miarek, kątowników i niezastąpionego wyczucia, które zdobywa się w ciągu wielu lat doświadczenia.

Czas próby – to łączenie gotowych części rzeźbionego mebla. Wtedy okazuje się, czy prawidłowo wymierzone zostały otwory na kołki, zawiasy, a nawet blaty, ścianki czy listwy. Moment, w którym ostatni element idealnie wpasowuje się w swoje miejsce jest nie do opisania. To spojrzenie na gotowe dzieło, wykonane w ciągu setek godzin przez cały zespół, który – dodajmy – rozumie się niemal bez słów. Ale skoro tworzy wspólne dzieło, musi też się uzupełniać. A przecież nie wszystkie prace snycerskie wykonywane są na miejscu w Pracowni Mebli MebS, wiele z nich zlecamy naszym współpracownikom rozsianym po całej Polsce: mistrzom snycerstwa, których nigdy nie udałoby się zgromadzić w jednym miejscu.

Dodajmy jeszcze, że cała praca byłaby znacznie prostsza w przypadku wyrobów łączonych poprzez klejenie. Jednak zdecydowanie obniżyłoby to ich trwałość. Dlatego w Pracowni Mebli MebS zawsze wykonujemy połączenia tylko przy pomocy kołków oraz dopasowywania elementów. Cała konstrukcja musi być na tyle ścisła, by zapewniła połączeniom wieloletnią żywotność, a jednocześnie na tyle elastyczna, by umożliwiła meblom drewnianym naturalne kurczenie i rozprężanie się pod wpływem warunków zewnętrznych – zmian wilgotności powietrza i temperatury.

Warto pamiętać o tym, że na trwałość mebli – zwłaszcza drewnianych – wpływa także metoda ich montażu. Po raz kolejny okazuje się, że dawni rzemieślnicy mieli rację także i w tej kwestii.


 

Tagi: