Historie pisane dłutem

www FB YT

Narzędzia z naszej pracowni: dziś czas na frezy_

frezowanie krawędzi

Tym razem przedstawimy Wam najbardziej niedoceniany element mebli. Choć na pierwszy rzut oka nawet się go nie dostrzega, to jednak w subtelny sposób wpływa on na odbiór całości. Jest tym drobiazgiem, który można potraktować jako ważną wskazówkę staranności i precyzji wykonania mebli rzeźbionych. I dodajmy, że mamy tu na myśli wszystkie rzeźbione meble, choć w przypadku mebli gdańskich efekt ten będzie szczególnie wyraźny i zaskakujący.

Mowa o frezach – podłużnych, ozdobnie profilowanych krawędziach, wgłębieniach lub rowkach w drewnie.

Frezowanie to obróbka drewna przy pomocy obracających się noży. Widzicie je właśnie na zdjęciu ilustrującym ten artykuł. Oczywiście prezentowane noże do frezarek stanowią tylko pewną część z całej gamy, stosowanej przez nas w pracowni Mebli MebS. Zwróćcie uwagę na bardzo zróżnicowany kształt ostrzy, ich liczbę, a także rozmiary.

Najczęściej przy pomocy frezowania kształtuje się krawędzie mebli. Wygładza się narożniki, nadaje im kształt wgłębiony lub przeciwnie – wypukły, zaokrąglony. Można także wykonywać frezarką wgłębienia, rowki, profile. Jednym z najlepszych przykładów dekoracji uzyskanych dzięki frezowaniu jest kaseton, otaczający często płaskorzeźby na froncie mebli gdańskich. Albo ozdobna listwa, rozdzielająca szafki lub dekorująca zewnętrzne krawędzie komód i szaf.

Na szczęście do frezowania drewna można dziś wykorzystywać ręczne frezarki – elektronarzędzia o bardzo dużej dokładności i precyzji. Z jednej strony nie obejdą się one bez działania człowieka – operatora – który musi wykazywać się odpowiednim doświadczeniem i wyczuciem w modelowaniu krawędzi. Z drugiej strony jednak fakt, że można wykorzystać narzędzie elektryczne zamiast mechanicznego niezwykle zwiększa efektywność pracy. Tym bardziej, że frezowaniem wykonujemy profile, wymagające idealnie równych wymiarów i gładkich płaszczyzn. Wyprodukowanie tego rodzaju elementów przy pomocy narzędzi mechanicznych (a nie elektronarzędzi) byłoby oczywiście możliwe, ale wymagałoby znacznie dłuższej obróbki, co nieracjonalnie wydłużyłoby czas pracy i uczyniłoby ją po prostu nieefektywną.

Zapraszamy do obejrzenia katalogu Mebli MebS, w którym możecie zobaczyć, jak efekty frezowania prezentują się w już gotowych wyrobach. Zwróćcie uwagę na pojawiające się w nich zróżnicowane profile: [link]


 

Tagi: