Historie pisane dłutem

www FB YT

Nie tylko dłuta… Z czego jeszcze korzystamy podczas prac nad meblami gdańskimi?_

Strug ręczny

Przygotowaliśmy dla Was krótki przegląd narzędzi, z jakich korzystamy w pracowni Mebli MebS. Oczywiście podstawowym, podręcznym wyposażeniem dla każdego rzeźbiarza i snycerza są dłuta, ale do pracy włącza się je dopiero na pewnym etapie. Jeszcze częściej i powszechniej wykorzystuje się natomiast przedmioty widoczne na zdjęciu. Zgadniecie, co to jest?

Te ręczne narzędzia o oryginalnym kształcie to strugi. Służą one do obróbki drewnianych desek lub płyt – sięgamy po nie zawsze wtedy, gdy musimy wyrównać daną powierzchnię. O ile bowiem przy pomocy dłuta można usuwać drobne kawałki drewna, odcinać wąskie paski i drążyć rynienki, o tyle strug ma za zadanie przede wszystkim wyrównywać całą powierzchnię desek czy płyt drewnianych. Dlatego dolną powierzchnię (tzw. stopę) struga przykłada się równolegle do płaszczyzny drewna i mocnymi pociągnięciami (w zależności od rodzaju narzędzia w kierunku „do siebie” lub „od siebie”) usuwa się z niej nie wióry, a szerokie pasy tego materiału. Oczywiście istnieją także strugi o bardziej złożonej i skomplikowanej budowie, które stosuje się do strugania desek i płyt w miejscach ich późniejszego łączenia (są to tzw. wpusty i wręby).

Przy pomocy strugów wykonuje się zatem nie prace rzeźbiarskie i snycerskie, a stolarskie i ciesielskie. Nie oznacza to jednak, że zadania stojące przed osobą obsługującą strugi, są łatwe. Owszem, producenci narzędzi dążą do tego, by wspierać i upraszczać pracę stolarzy, ale trzeba pamiętać, że strugi wykorzystuje się do obróbki drewna, a więc materiału twardego, ze skłonnością do rozwarstwiania. Jeśli strug dostanie się w niewprawne ręce, na powierzchni desek powstają nierówności, zacięcia, odłamują się z niej drzazgi. Rzecz jasna strugi do specjalistycznych prac, o inaczej ułożonych ostrzach, często podwójnych, są znacznie trudniejsze w obsłudze. Zawsze mówimy, że z drewnem trzeba umieć się „dogadać” – dopiero wtedy poddaje się ono ludzkim rękom. Po przyłożeniu narzędzia do deski bądź płyty szybko wyczuwa się, jakiej siły użyć, by wygładzić powierzchnię. Należy przy tym pamiętać, że drewno zbudowane jest z włókien i ich kierunek także trzeba brać pod uwagę podczas obróbki.

Strugi widoczne na zdjęciu mają drewniane stopy i rękojeści. Ostrza oraz tzw. odchylaki, czyli elementy odpowiadające za odprowadzanie wiórów są wykonane z metalu. Dzięki nim odpady wydostają się przez otwartą górną część struga i nie zatrzymują się w środku. Stolarz nie musi zatem przerywać pracy, by wyrzucić wióry.

Współcześnie ręczne strugi (takie, z jakich korzystamy cały czas w pracowni Mebli MebS) zastąpione zostały przez elektronarzędzia. Jednak technika pracy i siła nacisku na drewno jest w nich nieco inna, dlatego w naszych zastosowaniach się nie sprawdzają. W meblach gdańskich potrzebujemy aksamitnie gładkiej powierzchni, doskonale podkreślającej strukturę desek i płyt, dlatego nadal zaopatrujemy się w strugi ręczne. Trzeba zresztą przyznać, że są to bardzo trwałe narzędzia, które nie wymagają częstej wymiany.


 

Tagi: