Historie pisane dłutem

www FB YT

Nie tylko stoły, nie tylko szafy… O bogactwie mebli gdańskich_

Kufer drewniany

 

Często piszemy na naszym blogu o tym, jak wielkie możliwości drzemią w drewnie. Na ogół mamy na myśli bogactwo rzeźb – przy pomocy dłuta można wszak wydobyć z materiału rzeźbiarskiego każdy kształt i każdą formę. Możemy uzyskać zarówno przestrzenne rzeźby – na przykład postacie, sylwetki – jak i płaskorzeźby, czyli obrazy tworzone metodą żłobienia w drewnianych płytach.

Możemy odwzorować każdy motyw, jaki podpowie nam wyobraźnia. Czasem są to nawiązania do starych opowieści morskich, czasem – widoki dawnego Gdańska. Przy pomocy dłuta „opowiadaliśmy” także historie myśliwskie, przedstawialiśmy własne wyobrażenia legend o św. Hubercie czy mitów o bogini Dianie. Nieraz sięgamy po motywy artystyczne – powstawały wówczas wizerunki martwych natur z beczkami piwa, owocami, warzywami, smakowitymi mięsiwami czy serami. Wprost uwielbiamy kreować ornamenty z wymyślnie powywijanymi liśćmi akantu, z przybraniami w postaci wstęg, kwiatów i owoców. Takie zdobienia mogą ułożyć się praktycznie w każdy kształt geometryczny, dlatego nadanie im takiej formy, która harmonijnie wypełni dostępną przestrzeń, wymaga dużej wprawy i wytrawnej wyobraźni.

Ale bogactwo stylu gdańskiego nie ogranicza się tylko do motywów czy dekoracji. To także ogromna różnorodność wytwarzanych w Pracowni Mebli MebS modeli. Znajdują się wśród nich stoły z krzesłami, komplety wypoczynkowe, fotele, ławy, stoliki kawowe, łóżka, komody, szafki i całe komplety mebli kuchennych czy łazienkowych. Odbiorcy uwielbiają także urządzane w stylu gdańskim przestrzenie firmowe, biznesowe – stąd cała kolekcja mebli gabinetowych: biurek, szaf, stolików i krzeseł.

Ta lista nadal nie wyczerpuje jednak wszystkich możliwości. W Pracowni Mebli MebS wychodzimy z założenia, że każdy przedmiot codziennego użytku i każdy element wyposażenia domu może być piękny. W przestrzeniach urządzonych z wyczuciem i smakiem człowiek lepiej się czuje. Dlatego sięgamy po mniej oczywiste inspiracje i im także nadajemy ten niepowtarzalny charakter, rodem z dawnych zakładów rzemieślniczych. W ten sposób powstają w naszej Pracowni ozdobne szafy na specjalnych stolikach, wyjątkowe lampki, urocze zegary stojące i ścienne. Nawet półeczki zasługują na to, by z taką samą uwagą, starannością i wyobraźnią zaprojektować, a następnie wyrzeźbić do nich pałacowe ornamenty.

Jedną z najwspanialszych możliwości, jakie daje nam sztuka meblarska, jest jednak ożywianie przedmiotów, które dziś praktycznie nie funkcjonują we współczesnych domach. Dzięki naszej pracy przywracamy je światu – zwracamy na nie uwagę i sprawiamy, że przeżywają drugą młodość. Kufer widoczny na zdjęciu należy do takich właśnie przedmiotów. Jeszcze sto lat temu masywne, drewniane skrzynie, z oryginalnymi okuciami spotkalibyśmy w większości domów. Obecnie zostały one zastąpione przez plastikowe i tekturowe, a sporadycznie także wiklinowe pudełka oraz kosze. A przecież kufer to nie tylko pojemny schowek na domowe przedmioty – to także przepiękny bibelot, który nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Tworzyć i kreować nowe dzieła, ale także sięgać do przeszłości, by wydobywać z niej to, co piękne, a co zostało zapomniane – oto nasza misja. I musimy przyznać, że na całym świecie nie znaleźlibyśmy dla siebie wspanialszego zajęcia…

Tagi: