Historie pisane dłutem

www FB YT

Poznacie kolekcje Mebli MebS – cz. 1: kolekcja morska_

Stół marynarski ręcznie rzeźbiony z motywami morza

Przy okazji Międzynarodowych Targów Meblowych Ostróda 2017, na których pojawia się także nasza ekipa, prezentujemy Wam krótkie podsumowanie stworzonych dotychczas kolekcji. W Pracowni Mebli MebS „kolekcją” nazywamy rzeźbione meble gdańskie, w których wszystkie dekoracje łączy wspólna tematyka. Niektóre wzory cieszą się nieustającym zainteresowaniem – tak dużym, że skłoniło nas ono do tworzenia kolejnych i kolejnych projektów. W efekcie meblami z takiej kolekcji można urządzić niemal wszystkie pomieszczenia w domu – od kuchni czy jadalni, poprzez salon, sypialnię i przedpokój, aż po gabinet, a nawet… łazienkę!

Kolekcja morska (z Posejdonem)

To jedna z najstarszych i zarazem najpopularniejszych serii projektów Pracowni Mebli MebS. Po motywy, które się w niej pojawiają, sięgamy stale – na życzenie naszych odbiorców. Charakterystycznym elementem kolekcji morskiej są podobizny boga mórz Posejdona – czasem tylko głowa, a czasem cała sylwetka potężnego władcy morskich głębin, z długą siwą brodą, trzymającego w dłoni atrybut swej władzy – trójząb. Obok Posejdona często widnieją także zupełnie inne figury – smukłe, eteryczne, piękne syreny o długich włosach i delikatnej urodzie. Niezwykła para mitologicznych postaci pojawia się w większości projektów z kolekcji morskiej. Towarzyszy im jednak wiele innych motywów.

W projektach z tej serii bardzo chętnie sięgamy także po potężne sylwetki galerników. Zawsze są to rzeźby przestrzenne, a nie płaskorzeźby – najczęściej podtrzymują zresztą masywne części konstrukcji , takie jak góra rzeźbionego kredensu czy też ciężki blat stołu. Pojawiają się między innymi w jednym z najbardziej rozpoznawalnych dokonań Pracowni Mebli MebS – projekcie Stołu Bosmańskiego.

Jeśli mówimy o tematach morskich i galernikach, nie możemy pominąć okrętów. Na frontach szafek widnieją zatem płaskorzeźby z wizerunkiem spienionych morskich fal oraz „malowane” dłutem żaglowce. W ornamenty dekoracyjne wplatamy natomiast okrętowe liny i węzły, medaliony z wizerunkami bosmanów czy też kotwice. Wszystko po to, by od samego patrzenia na dzieła sztuki snycerskiej z tej kolekcji, odbiorcom udzieliły się niezwykłe emocje odczuwane przez ludzi morza. Marynarze doskonale wiedzą, że otwarte wody to potęga, z którą nie sposób wygrać – można tylko zaufać jej, nauczyć się jej praw i z największym szacunkiem przestrzegać tych reguł. Podczas rzeźbienia zadbaliśmy zatem o to, by w każdym obrazie oddać atmosferę towarzyszącą prawdziwym wyprawom wilków morskich.

Zobaczcie wybrane meble z motywami morskimi – i zauważcie, w jak niezwykle sugestywny sposób jeden „żywioł” (twarde dębowe drewno) zamienia się tu w drugi żywioł (spienioną, zimną morską wodę)…

Tagi: