Historie pisane dłutem

www FB YT

Refleksja przed świętami_

Meble rzeźbione

 

Dokładnie w mikołajki zamieściliśmy na naszym profilu na Facebooku powyższe zdjęcie. I tak, jak napisaliśmy w tamtym wpisie, rzeczywiście przypomina nam ono „fabrykę prezentów” św. Mikołaja. Tym bardziej, że ręcznie rzeźbione meble gdańskie bardzo często wręczane są właśnie jako luksusowy upominek – wiemy zatem, że pracowicie przygotowujemy coś, co powstaje tylko po to, by sprawić radość obdarowanemu.


Święta Bożego Narodzenia są dla nas czasem magicznym i niezwykłym z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że wiążą się one z wieloma zwyczajami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Co roku powtarza się cały ceremoniał składania życzeń, odczytywania odpowiedniego fragmentu z Biblii, zasiadania do stołu, wspólnego kolędowania. Na przykrytym białym obrusem stole ustawia się co roku takie same potrawy. Pod choinką natomiast układa się prezenty, wybierane starannie i podkreślające, że obdarowani zajmują wyjątkowe miejsce w naszych sercach.

Zwyczaje świąteczne mają dla nas tak wielkie znacznie, ponieważ sami również jesteśmy tradycjonalistami. Każdy dzień w Pracowni Mebli MebS jest nawiązaniem do tradycji snycerskich. Pracujemy takimi samymi metodami, jakie stosowali nasi poprzednicy: planujemy wzory mebli na kartkach, następnie przerysowujemy je na drewno i żłobimy przy pomocy dłuta, nierzadko wykonanego wcześniej przez samego snycerza. I choć pracujemy przy świetle elektrycznej żarówki, a nie naftowej lampki lub świecy, to samo skupienie, staranność, technika są identyczne, jak w dawnych zakładach rzemieślniczych.

Za co jeszcze, prócz tradycji, tak lubimy Boże Narodzenie? Ponieważ jest to czas, w którym nawet najbardziej niezwykłe marzenia mogą się spełnić. Wielokrotnie wykonywaliśmy już zamówienia, złożone właśnie z myślą o Gwiazdce. Wyobrażaliśmy sobie miny osób, dla których szykujemy ten niezwykły podarunek. Wiedzieliśmy, że od tej pory już zawsze będzie on przypominał o świętach – i o wielkiej miłości, która kieruje kimś, kto tak niezwykły prezent znajduje i zamawia. A później, i to również jest piękne, czeka na niego tygodniami, czasem nawet miesiącami, by wreszcie odebrać gotowe dzieło. To bowiem jeszcze jedna cecha, odróżniająca wyroby Pracowni Mebli MebS od prezentów kupowanych w sklepie. O takim podarunku trzeba pomyśleć znacznie wcześniej i zamówić go ze sporym wyprzedzeniem. Meble gdańskie wymagają wielkiej cierpliwości od rzeźbiących je snycerzy, ale wymagają też cierpliwości Zamawiających. Żadnego etapu nie da się tu przyspieszyć: każdemu z liści akantu trzeba nadać osobny, pożądany kształt; każda płaskorzeźba musi uzyskać pod dłutem odpowiednią głębię i szczegółowość. Jednak nasi Klienci właśnie za tę staranność i pasję cenią Meble MebS, i są gotowi czekać.

Istnieje jednak pewien sposób, by podarować bliskiej osobie mebel lub przynajmniej bibelot w stylu gdańskim jeszcze w tym roku. W Pracowni w Sierakowicach udaje się nam bowiem czasami znaleźć czas na ukończenie dzieła, które powstaje nie na zamówienie, a z naszej własnej inicjatywy. Takie meble przygotowujemy najczęściej na potrzeby targów i okolicznościowych prezentacji, a później wystawiamy na sprzedaż, oferując je miłośnikom rzeźbionych mebli. W tej chwili na naszej stronie internetowej zostało jeszcze kilka takich wyrobów. Być może staną się dla Was wymarzonym prezentem gwiazdkowym…?

www.meblegdanskie.pl/0,224,lampka-z-witrazem-styl-mysliwski.php

Tagi: