Historie pisane dłutem

www FB YT

Rzeźbione meble z drewna – Meble MebS_

Meble Rzeźbione

Co widzimy, kiedy patrzymy na mebel? To zależy. Jeśli jest to produkt wytwarzany „hurtowo”, w fabryce – widzimy produkt, efekt działania maszyny.

Jeśli jednak patrzymy na ręcznie rzeźbiony stół, komodę, krzesło czy szafę gdańską – widzimy tak naprawdę nie mebel, a ogromną pracę, którą ktoś wykonał, aby osobne, surowe kawałki drewna połączyły się w jedną całość. Widzimy ślady dłuta, które ktoś ujął w dłoń i pracowicie, milimetr po milimetrze wydobywał przy jego pomocy kształty kwiatów, owoców, zwierząt, postaci…

Tym kimś był rzeźbiarz, snycerz, który wiele lat temu wymarzył sobie pracę bardzo trudną, ale i bardzo piękną. Kiedyś wziął do ręki pierwszy drewniany klocek, a następnie zaczął żłobić w nim kształty, które widział w wyobraźni. Być może już pierwsza praca ujawniła jego talent? A może było inaczej: na początku ręce okazywały się nieposłuszne, drewno nie chciało się im poddawać, ale z każdą kolejną rzeźbą było coraz lepiej. Po wielu godzinach pracy rzeźbiarz osiągnął doskonałość – z drewnianych płyt, desek czy kloców wyłaniały się dokładnie takie formy, jakie sobie wyobraził. Tak, jakby od zawsze były w tym drewnie zaklęte i tylko czekały na tego, kto uwolni ich niepowtarzalny urok, usuwając zbędną, drewnianą powłokę.

Od tej chwili snycerz wiedział już, że może wyrzeźbić wszystko, co tylko chce. Pojedyncze rzeźby nie wystarczały mu – chciał, aby jego prace składały się w większą, imponującą całość. Poza tym podobało mu się zróżnicowanie: mógł wykonywać zarówno rzeźby przestrzenne, np. całe postacie, jak i płaskorzeźby – takie jak pejzaże, miejskie widoki czy kompozycje z owoców.

Skoro mógł stworzyć w drewnie każdy motyw, jaki sobie wyobraził, postanowił, że jego rzeźby będą służyć ludziom. Nie tylko cieszyć oczy, ale także uczestniczyć w życiu tych, którzy zechcą mieć je u siebie. Dlatego teraz tworzy meble. Meble gdańskie.

W pracowni Mebli MebS każdy stół, łoże do sypialni, krzesło, szafa czy komoda to dwie historie: pierwsza – to niepowtarzalna historia człowieka, rzeźbiarza, który wykonał dany mebel. To lata jego pracy, porażek i sukcesów, prowadzących do doskonałości w snycerskim fachu. Drugą historię natomiast przedstawia sam mebel – podtrzymujący tradycję najlepszych pracowni mebli gdańskich sprzed kilkuset lat.

Każda praca snycerza jest dziełem sztuki: z girlandami kwiatów, ozdobnymi gzymsami, szarfami, liśćmi. Każdy stworzony przez niego mebel snuje opowieść o dawnych żeglarzach i okrętach, galernikach, morskich legendach, historycznym Gdańsku – albo opowieść z głębi dawnych puszcz i lasów, ze świętym Hubertem i boginią łowów Dianą.

Trzecią historię napiszesz Ty oraz Twoja rodzina – gdy rzeźbione meble trafiają do Waszego domu i towarzyszą codziennym radościom, wielkim świętom czy też wyjątkowym spotkaniom.


 

Tagi: