Historie pisane dłutem

www FB YT

Sygnatura mebli gdańskich – niepowtarzalny „podpis” Pracowni snycerskiej_

sygnowanie mebli

Od wieków najważniejszym znakiem wieńczącym dzieło artystyczne jest podpis. Malarze w rogach lub z tyłu obrazu zamieszczali wymyślne sygnatury, kompozytorzy podpisywali partytury nowych utworów, a pisarze kreślili piórem swoje imię i nazwisko lub inicjały na rękopisach wierszy oraz powieści. Podpis ma wręcz magiczną moc – jest znakiem ukończenia wielkiej pracy, ale także symbolem dumy z jej wykonania.

Dokładnie tak samo działo się w przypadku zakładów rzemieślniczych. Bez względu na to, czy chodziło o cudeńka jubilerskie, wieczne pióra, zegarki, stroje czy meble – wszystkie sygnowano nazwą manufaktury. Bardzo często stosowano także numery i inne indywidualne oznaczenia. Pozwalały one od razu zidentyfikować dany wyrób, a jednocześnie stanowiły potwierdzenie, że został on wykonany według zasad obowiązujących w firmie, z najwyższą dbałością o jakość oraz dobór materiałów.

W Pracowni Mebli MebS także bardzo przywiązujemy się do każdego wyrobu. Poświęcając mu wiele godzin pracy, widząc jak stopniowo wyłania się z surowych kawałków drewna i zamienia w kształty wytworzone w naszej wyobraźni, czujemy ogromną odpowiedzialność za finalny efekt, a jednocześnie ogromną dumę, że to właśnie w naszej Pracowni tworzą tacy snycerze.

Kiedy praca dobiega końca, przychodzi czas na rozstanie z gotowym meblem. Zanim szafa gdańska, rzeźbiona komoda, biurko, stół czy jakikolwiek inny wyrób opuści miejsce, w którym powstawał, nadajemy mu indywidualne sygnatury.

Pierwsza z nich to stempel. Rozgrzanym do czerwoności żelazem wypalamy znak firmowy Pracowni Mebli MebS i niezmiernie ważny dla nas napis: „Made in Poland”. Miejsce stemplowania pozostaje ściśle strzeżoną tajemnicą zakładu: znane jest tylko naszemu snycerzowi oraz nowym właścicielom. Dzięki temu znak jest nie do podrobienia.

Drugim elementem jest numer seryjny. Ten z kolei wybija się przy pomocy znakownika, w który uderza się młotkiem. Pod wpływem uderzenia, kształt odbija się w drewnie. Powstaje trwały znak, złożony z kombinacji liter „M, E, B, S”, a także numeru partii i roku produkcji. Wszystkie partie starannie dokumentujemy, dlatego nie ma najmniejszej szansy na to, by ktokolwiek kiedykolwiek spróbował podrobić projekty Mebli MebS. Te wzory i motywy możesz zamówić wyłącznie u nas.

Trzeci element systemu sygnowania mebli stanowi certyfikat. Jest to wygrawerowana, metalowa płytka, z ozdobną czcionką, połączona z drewnianym passe-partout. Wybór kawałka drewna nie jest przypadkowy. To dokładnie ta sama partia, którą wykorzystaliśmy do wytworzenia danej partii mebli – starannie wyselekcjonowana i oszlifowana z najwyższą precyzją. Taki certyfikat może stać się ozdobą wnętrza. Będzie także cenną, rodzinną pamiątką – świadcząc nawet za wiele lat o tym, że meble wykonane zostały w Pracowni, której bliski jest etos dawnych mistrzów. Dzięki temu ich wartość będzie wzrastała, choć jakość wykonania sprawi, że nie będą pokrywać się patyną czasu.


 

Tagi: