Historie pisane dłutem

www FB YT

Szafa gdańska, czyli największe osiągnięcie mistrzów snycerstwa_

piła tarczowa

Po co w Pracowni Mebli MebS, zajmującej się subtelnymi, misternymi dekoracjami snycerskimi, potężna piła tarczowa – taka, jak na fotografii? Cóż, bogactwo delikatnych dekoracji to jedno, a wymiary mebli – to zupełnie inna sprawa. Dziś chcemy opowiedzieć Wam o wyrobach, których nie moglibyśmy wykonać bez zaopatrzenia się właśnie w tak duże narzędzia i ogromne drewniane płyty…

Jednym z „obowiązkowych” elementów wyposażenia dawnych mieszkań – zarówno w miastach, w najlepszych kamienicach, jak i w ziemiańskich czy arystokratycznych dworach były szafy gdańskie. Popularność tych mebli sprawiła, że nazwy tej zaczęto używać (błędnie) w odniesieniu do wszelkich potężnych, masywnych, drewnianych szaf – bez względu na to, w jakim stylu zostały one wykonane.

Tymczasem szafa gdańska ma swój charakterystyczny wygląd i elementy dekoracyjne, bez których nie może się obejść. I – dodajmy od razu – dziś naprawdę trudno spotkać ją gdziekolwiek, poza ofertą Pracowni Mebli MebS oraz (ewentualnie) antykwariatów, sprzedających stare, używane meble. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ niewiele domów i mieszkań ma dziś charakter tak przestronnych rezydencji, by można było pomieścić w nich szafę gdańską. Zresztą właśnie ta mała dostępność i związana z nią niewielka popularność, czynią podobne meble tak wyjątkowymi!

W Pracowni Mebli MebS wszystkie wyroby produkujemy z inspiracji stylem gdańskim, ale szafy zajmują wśród nich miejsce szczególne. Są ogromne, wysokie i bardzo pojemne, a ze względu na gabaryty – również ciężkie (wykonane przecież z litego drewna!). Mimo to, każdy detal musi być wykonany z taką samą starannością, z jaką wytwarzamy stoliki kawowe, krzesła, a nawet szachy czy lampki. Nie ma znaczenia, że szafa liczy sobie ponad 2 metry wysokości – i tak dostrzegamy w niej każdy szczegół.

Charakterystycznym elementem gdańskich szaf są wysokie, łamane gzymsy, wieńczące górną część mebla. Nieraz umieszczamy na nich odniesienia do samego miasta Gdańska, np. tarczę herbową, łacińskie motto czy sylwetki lwów. Same fronty z reguły także dekorujemy płaskorzeźbami – głównie w formie bogatych kompozycji kwiatowych, z misternym układem liści akantu, owocami, kwiatami, szarfami, a nawet muszlami morskimi. Czasem stanowią one centralną część drzwi, okolonych kasetonową ramą, czasem natomiast przesuwają się w stronę krawędzi, pozostawiając w centralnej części miejsce na kolejne odwołanie do klasycznych motywów: podobizn Posejdona. Wypukłość płaskorzeźb sprawia, że uzyskują one efekt trójwymiarowy, przepięknie eksponowany przez grę naturalnych świateł i cieni.

Szafy gdańskie mogą przyozdabiać także rzeźbione listwy czy fronty szuflad. Zdarzało nam się wyposażać je także w naturalnej wielkości figury, podtrzymujące górną część mebli, a nawet kolumny w postaci toczonych warkoczy. Cokoły figur i kolumn dekorowaliśmy płaskorzeźbami z liści akantu w kasetonach.

Wiemy, że od opisu tego bogactwa ozdób czytelnikowi może zakręcić się w głowie – ale zaufajcie nam. W konkretnych projektach szaf gdańskich wszystko ma swoje miejsce, a dekoracje snycerskie łączą się harmonijnie, nie wprowadzając nawet cienia przesytu.


 

Tagi: