Historie pisane dłutem

www FB YT

W uznaniu dla naszych rzeźbiarzy, stolarzy i snycerzy_

Pracownia Ręcznej Rzeźby w Drewnie

Na naszym blogu piszemy głównie o pracy zespołu Meble MebS widzianej „od kuchni”. Prezentujemy narzędzia i techniki, ukazujemy historię mebli gdańskich oraz to, jak my współcześnie ją interpretujemy. Dziś jednak chcemy powiedzieć Wam więcej o samej Pracowni Mebli MebS – miejsca, które powstało z rodzinnej pasji, a później rozwinęło się w prężną firmę, eksportującą wyroby do odbiorców z zagranicy.

Z jednego z naszych poprzednich artykułów wiecie już, że wszystko zaczęło się wiele lat temu od rodzinnej pracowni stolarskiej założonej przez ojca obecnego właściciela Pracowni Meble MebS. (Pisaliśmy o tym tutaj). Jeśli dziś którakolwiek z osób, które odwiedzały nas w tamtym czasie, weszłaby do pracowni dziś, zauważyłaby w niej pewne zmiany. Oczywiście w tej chwili produkcja mebli zajmuje więcej miejsca, niż kiedyś. Dzięki współpracy z profesjonalnymi dostawcami narzędzi (Dluta.pl czy Festool) mamy także o wiele bogatszy warsztat pracy. Ale są takie rzeczy, które nie zmieniły się ani odrobinę: to projekty wykonywane w najdrobniejszych szczegółach najpierw na papierze, a później przenoszone na drewno. I ręczna praca nad wszystkimi detalami, w których żadne narzędzia nie zastąpią precyzji ludzkiej dłoni.

Mamy jednak swoje sukcesy na polu racjonalizacji i organizacji pracy. Tak, jak przed laty zdecydowaliśmy się na sprzedaż wyrobów pracowni Mebli Mebs poprzez własny sklep, tak samo otworzyliśmy się na współpracę z artystami rzeźbiarstwa i snycerstwa z całej Polski. W tej chwili zarządzanie pracownią to nie tylko koordynowanie wspólnej pracy całego zespołu osób, które bezpośrednio w Sierakowicach rzeźbią, szlifują, wiercą, wygładzają i strugają płyty oraz deski. To także sieć współpracowników na terenie całego kraju, którzy mogą jednocześnie pracować nad rzeźbami i snycerką na potrzeby mebli. Oczywiście zapewnienie odpowiedniej jakości i stylu prac wymaga bardzo sprawnej komunikacji, ale firma radzi sobie z tym problemem. Finalne prace nad szafami, komodami czy nawet całymi kompletami mebli przebiegają zawsze w głównej siedzibie firmy, w Sierakowicach. To tu z indywidualnych pracowni rzeźbiarskich, zlokalizowanych w najdalszych nawet zakątkach Polski, docierają przesyłki z gotowymi elementami: rzeźbami, płaskorzeźbami, listwami i innymi detalami komód, szaf, stołów, krzeseł…

Jeśli spojrzy się na połączony efekt wszystkich tych wysiłków – gotowy mebel – zobaczy się, że poszczególne części stanowią idealną całość. Żadna płaskorzeźba nie odstaje od reszty, żaden detal nie sprawia wrażenia wykonanego inną ręką. Wszyscy rzeźbiarze współpracujący z pracownią Mebli Mebs posługują się takimi samymi wzorami. Fakt, że bez możliwości bezpośredniego porozumiewania się (w trakcie pracy) między sobą potrafią wytwarzać części tej samej całości, wynika z ich wielkiej precyzji i doświadczenia. Tu nie ma miejsca na jakąkolwiek improwizację – jeśli na szkicu lub w projekcie w danym miejscu pojawia się rowek, gzyms o określonym kształcie lub wywinięty liść – trzeba odwzorować go idealnie. Nasi rzeźbiarze i snycerze to potrafią. Mamy dla nich wielki szacunek za tak wysoki profesjonalizm i staranność – zwłaszcza dziś, gdy mało kto ma w sobie tak wiele cierpliwości, by pochylać się z troską nad każdym szczegółem wykonywanej pracy.

Nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem, wykorzystanie internetu do nawiązywania kontaktów z odbiorcami czy udział w najbardziej prestiżowych targach umiejscowiły pracownię Mebli MebS wśród widocznych i docenianych firm meblarskich. To dobrze. Wielką stratą byłoby jednak, jeśli po tych sukcesach zmienilibyśmy cokolwiek w projektowaniu i wytwarzaniu mebli. One nie mogły stać się masową produkcją i nigdy się nią nie staną – nawet jeśli w przyszłości wynalezione zostaną maszyny idealnie „podrabiające” pracę ludzkich rąk. Nadal jesteśmy manufakturą, rzeźby i płaskorzeźby, a także fronty, boki, blaty oraz inne elementy mebli wytwarzamy ręcznie – głównie przy pomocy narzędzi mechanicznych oraz – tylko czasem – mobilnych elektronarzędzi. Inspirujemy się wzorami, wymyślanymi kilkaset lat temu, a harmonia dawnych mebli gdańskich pozostaje dla nas wyznacznikiem jakości i doskonałości.


 

Tagi: