Historie pisane dłutem

www FB YT

Wiertło do drewna: niepozorne, ale niezbędne_

Wiertła do drewna

Nawet w miejscach tak tradycyjnych, jak pracownia Mebli MebS, nie sposób całkowicie obejść się dziś bez pewnych elektronarzędzi. Dlatego nawet u nas słychać na co dzień hałasy, dobiegające spomiędzy drewnianych płyt i desek. Jednym z nich jest odgłos wiertarek elektrycznych – bo czy ktokolwiek byłby w stanie wyobrazić sobie, by twórcy mebli wiercili obecnie w dębowym drewnie kilkadziesiąt otworów pod montaż zawiasów, uchwytów czy łączenie ścianek mebli przy pomocy ręcznej wiertarki mechanicznej?

Z tego względu spiralne wiertła, które widzicie na zdjęciu, stanowią jedno z podstawowych narzędzi w naszej codziennej pracy. Oczywiście korzystamy także z innych typów wierteł, ale te – ułatwiające wykonywanie głębokich otworów o niewielkiej średnicy – są nam potrzebne zdecydowanie najczęściej. Zwróćcie uwagę, że ich grubość jest zróżnicowana. Do prac wymagających większej precyzji wybieramy te cieńsze. A wszystkie spośród tych wierteł (tzw. krętych) wyposażone są w tzw. kolec centrujący. Jego zadaniem jest ułatwienie pracy operatorowi wiertarki – bez ostrego zakończenia, wiertło ześlizgiwałoby się z gładkiej powierzchni drewna, zamiast się w nią wbić.

Jeśli przyjrzycie się dokładniej załączonej do tego artykułu fotografii, dostrzeżecie na niej jeszcze jeden typ wierteł – widać go w centralnej części zdjęcia, jest lekko rozmyty. To tak zwany pogłębiacz stożkowy. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala on na modelowanie otworów o kształcie stożka.

Oczywiście samo wywiercenie otworu w drewnie nie oznacza wcale końca prac nad nim. Powstałe zagłębienie trzeba następnie oczyścić z wiórów, a wylot otworu poddaje się nieraz dodatkowej obórce, na przykład polerowaniu przy pomocy frezarki.

Wspomnijmy przy okazji o podstawowej różnicy między wiertłami profesjonalnymi a zwykłymi. Tkwi ona w wytrzymałości i precyzji narzędzi. Te, których używamy w pracowni, muszą znosić o wiele większe obciążenia, niż akcesoria stosowane w małych, przydomowych warsztatach. Powinny być ponadto odporne na ścieranie i pękanie, a także przystosowane do użytkowania z profesjonalnymi modelami elektronarzędzi.

Tyle można powiedzieć na temat samego wiertła. Reszta należy już do fachowca, który się nim posługuje, a którego doświadczenie i pewna ręka są niezastąpione w produkcji mebli.


 

Tagi: